Rasmussen'le çetin pazarlıklar

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye’nin çekincelerine karşın NATO’nun yeni Genel Sekreteri olan eski Danimarka Başbakanı Anders Forg Rasmussen, hem İslam dünyasıyla barışmak hem de Türkiye’nin Afganistan’daki NATO gücüne kapsamlı desteğini almak için bugün Ankara’da. Başbakan Tayyip Erdoğan’la iftarda buluşup, Hz. Muhammed karikatürlerinin yayımı krizindeki tavrı yüzünden İslam âlemiyle buzları eritmeye çalışacak Rasmussen, yemek duasında “Allah, hepimizi korusun. Hep, birlik içinde yaşayalım” mesajı verecek. Rasmussen, Ankara’daki üst düzey temaslarında ise gerekirse silahlı çatışmaya riskinin de alınarak Afganistan’da NATO gücüne Türk askerinin katkısını artırılmasını isterken, karşılığında Türkiye’nin NATO yönetimindeki ağırlığını artırma pazarlığı yapacak.
Karikatür kriziyle mücadele ve Danimarka’dan yayın yapan Roj-TV’nin durdurulması konularında Rasmussen’den destek alamayan Türkiye, NATO Genel Sekreterliği’ne karşı çıkmıştı. ABD Başkanı Barack Obama’nın araya girmesi ve Türkiye’nin NATO yönetimindeki ağırlığının artırılacağı vaadleriyle bu göreve gelen Rasmussen, ramazanda Türkiye’ye geleceğini açıklamıştı. 1 Ağustos’ta genel sekreterlik görevine resmen başlayan Rasmussen, Ankara’daki ilk gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştükten sonra Erdoğan’la başbakanlıkta bir araya gelecek. Ardından AKP’nin düzenlediği iftar yemeğine katılacak. İftarı İslam âlemine karşı ‘imaj yenileme’ olarak algılayan diplomatik kaynaklar, “Hz. Muhammed karikatürleri yüzünden İslam dünyasınca istenmeyen adam ilan edilen Rasmussen, dinlere ve geleneklere saygılı olduğunu göstermeye çalışıyor” yorumunu yaptı. 

Başbuğ’la da görüşecek
Ankara temaslarının ikinci gününe Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Rasmussen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile ayrı ayrı bir araya gelecek. Gündem ise Türkiye’nin Afganistan’daki NATO gücüne katkısını artırması. Türkiye, kasımda ISAF’taki asker sayısını 2 bine çıkaracak, ancak başkent Kâbil dışında sert çatışmalar yaşanan yerlerde görev kabul etmeyecek.