Rasmussen'li film Kopenhag'ı karıştırdı

Danimarka'da Başbakan Anders Fogh Rasmussen'i 'partneri tarafından öldürülen bir eşcinsel' olarak resmeden bir siyasi hiciv filmi büyük gürültü kopardı. 20 Nisan'da 24 sinamada izleyiciyle buluşacak...
Haber: CENGİZ KAHRAMAN / Arşivi

KOPENHAG - Danimarka'da Başbakan Anders Fogh Rasmussen'i 'partneri tarafından öldürülen bir eşcinsel' olarak resmeden bir siyasi hiciv filmi büyük gürültü kopardı. 20 Nisan'da 24 sinamada izleyiciyle buluşacak 'AFR, İnanılmaz Yalanın Gerçeği' adlı kurgu belgeselde Rasmussen, erkek sevgilisi tarafından öldürüldükten sonra Danimarkalı siyasilerin, başkaları için sarf ettiği sözlerle yâd ediliyor. Danimarka Halk Partisi (DHP) lideri Pia Kjaersgaard'un Hollanda'da öldürülen politikacı Pim Fortuyn için söylediği, "Evet, eşcinsel olduğu biliniyordu" sözü ile Muhafazakâr Halk Partili Helge Adam Möller'in eski genel başkanı Hans Engell hakkındaki "Son zamanlarında diktatörlüğe soyundu" suçlaması Rasmussen'e söylenmiş gibi montajlanmış. Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve ABD Başkanı George W. Bush da 'alakasız' açıklamalarıyla senaryoda yerini almış.
Yapımcının "Biz sadece yalan hikâye anlatıyoruz" diye savunduğu film karşısında Rasmussen umursamaz tavır alırken, Kjaersgaard'in öfkesi kabardı: "Sokaktaki insan, bunun kurgu olduğunu anlamayabilir ve benim gerçekten Rasmussen'e eşcinsel dediğimi sanır. Film insanları yanıltıyor!" Möller ise "Bu ifade özgürlüğüdür. Sanatsal amaçla kullanılmış. Bir sorun görmüyorum" dedi.