Rasputin'i Lloyd George öldürtmüş

Tam da Moskova-Londra arasında eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko'nun öldürülmesiyle ilgili kavga kopmuşken Rusya'da Çariçe Aleksandra'yı etkisi altına alıp imparatorluğa yön verirken...

LONDRA - Tam da Moskova-Londra arasında eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko'nun öldürülmesiyle ilgili kavga kopmuşken Rusya'da Çariçe Aleksandra'yı etkisi altına alıp imparatorluğa yön verirken 1916'da gizemli bir cinayete kurban giden ünlü Sibiryalı mistik Grigori Rasputin'in Britanya İmparatorluğu'nun komplosuyla ortadan kaldırıldığı iddia edildi.
Benzeri bir iddiayı 2004'te Scotland Yard'ın emekli dedektifi Richard Cullen ve tarihçi Andrew Cook yazmıştı. Buna göre sarayda zehirlendikten sonra hayatta olan Rasputin'e son kurşunu sonradan Daily Telegraph'ın Helsinki muhabiri olan casus Oswald Rayner sıkmıştı. Fakat bu sefer Rasputin'in Rusya'yı Almanya ile ateşkese iterek 1. Dünya Savaşı'ndan çekilmesini sağlamasından korkan Britanya Başbakanı Lloyd George'un cinayet emrini verdiği iddia ediliyor.
Oyun yazarı ve amatör tarihçi Aleksander Lebedev'e göre, George, Rasputin'i Osmanlı değil Rusya'yı zayıflatmak için ortadan kaldırttı. Çanakkale hezimetiyle Rusya'nın güney Balkanlar'dan Arap Yarımadası'na etkili olmasından çekinen George'un amacı, zayıf düşen Çar Nikola yerine Londra yanlısı kuzeni Prens Dimitri'yi başa getirmekti. Bu noktada Aleksandra'nın hemofili oğlu Aleksey'i gizli güçleriyle iyileştirdiğine inandığı Rasputin devreye giriyor. Dimitri'ye âşık olan eşcinsel Prens Feliks Yusufov, Londra'dan gelen direktifle, Rasputin'den Çariçe'yi eşinin tahtı bırakması için ikna etmesini istiyor. Ama Rasputin türlü işkencelere rağmen bunu reddedince öldürülüyor. Plan saraydaki yemek davetiyle başlıyor. Yusufov, Rasputin'i sohbet için bir odaya çekip siyanürlü kurabiye ve şarap ikram ediyor. Ölmeyince panikleyip öteki odada bekleyen ortağından aldığı silahla ateş ediyor. Ama Rasputin bahçeye kaçınca tekrar ateş açıyorlar. Ölümcül kurşun Rayner'den gelirken, Rasputin Neva Nehri'ne atılıyor.
Modern Rasputin teorisine göre, MI6, Rusya'yı zora sokmak için Litvinenko'yu 2006'da Londra'da Polonyum 210 ile zehirleyip suçu Moskova'ya yıktı. (Telegraph)