Raul, Fidelcileri Küba yönetiminden uzaklaştırdı

Raul, Fidelcileri Küba yönetiminden uzaklaştırdı
Raul, Fidelcileri Küba yönetiminden uzaklaştırdı

Liderliği Fidel?den devralan kardeşi Raul, 43 yaşındaki Roque?yi de gözden çıkardı.

Raul Castro, tarihi değişikliğe gidip Fidel'e sadık 10 ismi kabineden çıkardı. Fidel'in halefi diye yetiştirdiği Dışişleri Bakanı Roque de dahil...

HAVANA - ABD Başkanı Barack Obama’nın ilişkileri normalleştirmeyi değerlendirdiği ülkelerden biri olan Küba’da, efsane lideri Fidel Castro’nun hastalığı yüzünden iki yıl önce sahneden çekilmesiyle dümene geçen kardeşi Raul Castro tarihi bir kabine değişikliğine gitti. Hükümete kendi damgasını vuran Devlet Başkanı Raul Castro, Fidel’e sadakatıyla tanınıp geleceğin devlet başkanı görülen Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque ile Sovyetlerin çöküşünün ardından ekonomideki mütevazi reformların mimarı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Carlos Lage dahil kabinenin 10 üyesini değiştirdi. 

Lage’nin ekonomik rolü
1968’den beri kabinede yapılan ilk ciddi değişiklikte Roque’nun yerini yardımcısı Bruno Rodriguez aldı. Lage, bakanlar kurulu başkan yardımcılığı görevini Raul’un Savunma Bakanlığı döneminde genelkurmay başkanı olan General Jose Amado Ricardo Guerra’ya bıraktı. Fidel’in özel sekreterliğini yapmış 43 yaşındaki Roque’ya yeni görev verilmedi.  57 yaşındaki Lage, Devlet Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini ise korudu. Eski Komünist gençlik lideri Lage’nin ekonomideki rolünün sürmesi bekleniyor. Öte yandan Meksika asıllı eski bir gazeteci ve Küba’nın eski ABD büyükelçisi olan yeni Dışişleri Bakanı Rodriguez, Latin Amerika ve AB ile ilişkilerde etkin bir isim olarak tanınıyor.
Bakanlar Kurulu’nun bir diğer başkan yardımcısı Otto Rivero Torres de, koltuğu Fidel, Raul ve Ernesto Che Guevara ile 1959 devriminde ön safta yer almış Ramiro Valdez Menendez’e terk etti. Ekonomi Bakanı Jose Luis Rodriguez, İç Ticaret Bakanı Marino Murillo Jorge’yla, Maliye Bakanı Georgina Barreiro Fajardo, Komünist Parti Sekreteri Lina Pedraza Rodriguez’le, Çalışma Bakanı Alfredo Morales Cartaya, Bakan Yardımcısı Margarita Marlene Gonzalez Fernandez’le ve Dış Ticaret Bakanı Raul de la Nuez Ramirez, Rodrigo Malmierca Diaz’la değiştirildi.
Fidel’in sırdaşı Jose Miguel Miyar Barruecos, Devlet Konseyi Sekreterliği’nden Bilim ve Çevre Bakanlığı’na kaydırıldı. Barruecos’un yerine Raul’un dostu Homero Acosta Alvarez atandı. Gıda Bakanı Alejandro Roca Iglesias ile Balıkçılık Bakanı Alfredo Lopez Valdes’in görevleri tek bakanlıkta birleştirilip Maria del Carmen Concepcion Gonzalez’e verildi. Dış Yatırım Bakanlığı da Dış Ticaret Bakanlığı ile birleştirildi. 

Halef belirsizliği doğdu
Kabine operasyonu, Obama’nın Havana ile ilişkilerin gözden geçirme sinyali verdiği sırada geldi. Raul, değişikliği onlarca yıldır Fidel’in kurallarıyla şekillenmiş bürokrasideki hantallığı kırıp yönetimin etkinliğini artırma ihtiyacına bağladı. Yorumcular Fidel’in Roque’nun yerine yetiştirdiğine, onun gibi Lage’nin de olası devlet başkanı görüldüğüne dikkat çekerek, artık halefin kim olacağına dair belirsizlik doğduğuna dikkat çekti. (afp, ap)