Referandum çağrısına Hamaney sert çıktı

Referandum çağrısına Hamaney sert çıktı
Referandum çağrısına Hamaney sert çıktı

Hatemi, rejimin selameti için referandum önerdi. Dini lider Hamaney ?Huzuru bozmayın? dedi. FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: AP

Ahmedinecad'ın dünürü Meşai, istifa haberlerini yalanlarken, Hatemi hükümetin meşruiyetini belirlemek üzere referandum düzenlenmesi çağrısı yaptı. Hamaney sert çıktı: Kim olursa olsun huzuru bozamaz!

TAHRAN - İran’da aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı ikinci kez sandıktan çıkaran 12 Haziran’daki tartışmalı seçim sonrası hile iddiasındaki reform cephesinin protestoları durulsa da ülke içten içe kaynıyor. Ahmedinecad dünürünü baş yardımcılığına atadığı için bizzat kendi cephesinde eleştirilirken, reformcular dün hükümetin meşruiyetini referanduma götürme çağrısı yaptı. Ancak çağrı derhal Hamaney’den döndü.
Ahmedinecad’ın 2007’deki Türkiye ziyaretinde bir kadın dansözü izleyince Tahran’da tepki çeken, geçen yıl da bir konferansta ‘İsraillilerin İran’ın dostu olduğunu’ söyleyince eleştirilen dünürü İsfendiyar Rahim Meşai’yi yardımcılığına ataması içinden çıktığı İlkeciler Grubu’nda infial yaratmıştı. Ancak bu yüzden Meşai’nin cumhurbaşkanı başyardımcılığından istifa ettiği haberleri dün fos çıktı. Meşai, kendi websitesinde, “Bu bir yalan” diyerek ‘hükümetin karalanmasının’ hedeflenildiğini savundu.
Ancak bu olay Ahmedinecad’ın daha başta destekçileriyle kapışacağının işareti olurken, reform cephesi hareketli. Eski ılımlı Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi liderliğindeki Reformcu Mücadeleci Din Adamları Birliği dün hükümetin meşruiyetini belirlemek için referandum çağırısı yaptı. Halkın seçimlerin ardından sisteme inancını yitirdiğini belirten Hatemi, “Düzenin sağlamlığı ve devamlılığı halkın güvenini yeniden tesisten geçiyor. Çıkış yolu referandumdur. Halkın ezici çoğunluğu memnunsa sonucu kabul edeceğiz” dedi. Reformcuların destekçisi Anayasayı Koruyucular Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani  cuma hutbesinde rejim içinde uzlaşma istemişti. Ama referanduma gitme yetkisi son sözü söyleme hakkına sahip dini lider Ayetullah Ali Hamaney’deyken, kendisi seçimi zaten geçerli ilan etmişti. Hamaney, dün reformculara “Huzuru bozmayın. Bu günahtır. Her kim, halkı güvenlizlik ve düzensizliğe sürüklemek isteyenler ulusun nefretini çekecektir” diyerek uyarısı yaptı.  

Suikastlar ve tutuklanan subaylar
İran basını ise rejim karşıtı Halkın Mücahitleri örgütünün Musavi ve Hatemi’nin yanı sıra diğer reformcu aday eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi’ye suikast düzenleyip suçu hükümete atma planı yapan beş üyesinden dördünün yakalandığını yazdı. Öte yandan geçen cuma Rafsancani’nin hutbesine hükümeti protesto için üniformalarıyla katılmak isteyen İran ordusundan 36 subayın da evlerindeyken tutuklandıkları söyleniyor. (Dış Haberler)