Reform Anlaşması atmosfere de zarar

AB'de çöpe atılan Avrupa Anayasası taslağının yerini alacak 'Reform Anlaşması'nın nerede imzalanacağı iki ülkeyi birbirine düşürmekle kalmayıp birliğe pahalıya patlayabilir.

BRÜKSEL - AB'de çöpe atılan Avrupa Anayasası taslağının yerini alacak 'Reform Anlaşması'nın nerede imzalanacağı iki ülkeyi birbirine düşürmekle kalmayıp birliğe pahalıya patlayabilir. Dönem Başkanı Portekiz, tarihi olaya ev sahipliği yapıp anlaşmaya 'Lizbon' adını vermek için imza töreninin başkent Lizbon'da yapılmasını istedi. Buna hak veren İtalya gibi ülkeler 13 Aralık liderler zirvesinin de Lizbon'a taşınmasını önerdi. Ama Belçika bu zirvelerin 2001'den beri Brüksel'de yapılması geleneğinin bozulmasını istemedi. Ara formül olarak törenin Lizbon'da, zirvenin Brüksel'de yapılması önerilse de bu liderlerin bir saatlik tören için Lizbon'a gidip oradan Brüksel'e geçerek fazladan 77 bin km. uçması demek.
Times, Portekiz ve Belçika'nın 'patetik gururları' yüzünden 27 liderin atmosfere 135 ton karbondioksit bırakacağını hesaplarken, şimdilik Britanya'nın önerisi anlaşmanın 8-9 Aralık'ta Lizbon'da AB-Afrika zirvesinde imzası. Ama Londra'nın şartı da boykot ettiği Zimbabve lideri Mugabe'nin bu zirveye katılmaması. (Times)