Reform anlaşması uzlaşmalarla sağlandı

AB'nin 27 ülkesinin liderleri, Portekiz'deki zirvede Fransa ve Hollanda referandumlarında reddedilmiş birlik anayasasının yerini alacak reform anlaşması üzerinde uzlaştı.

LİZBON - AB'nin 27 ülkesinin liderleri, Portekiz'deki zirvede Fransa ve Hollanda referandumlarında reddedilmiş birlik anayasasının yerini alacak reform anlaşması üzerinde uzlaştı. Yeni oylama düzenlemelerine karşı çıkan Polonya ve İtalya'nın önceki gece geç saatlerde iknasıyla, birliğin 50 yıllık tarihindeki en büyük kriz aşıldı. 'Lizbon Anlaşması' olarak anılan metin, 13 Aralık'taki AB zirvesinde resmen imzalanacak, ülkelerden tek tek onay alıp 2009'da yürürlüğe girecek. Britanya Başbakanı Gordon Brown'ın anlaşmayı ülkesinde referanduma sunmayacağını ilan etmesiyle AB derin nefes alırken, sadece İrlanda, anayasası gereği referanduma gidecek.
Bulgarlar 'evro' diyebilecek
AB liderleri, 250 sayfalık anlaşmayı, veto tehdidi savuran Polonya, İtalya ve Bulgaristan'a verdikleri ödünlerle sağladı. Polonya, küçük gruplara sahip ülkelere AB kararlarını erteletme hakkı veren 'İyonya paragrafını' metne sokturdu. 2009'dan itibaren Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kendisine ayrılan sandalye sayısının azaltılmasına karşı çıkan İtalya fazladan bir sandalye kazandı. Böylece üye sayısı Britanya'yla eşitlendi. Bulgaristan da AB'nin ortak para birimi 'euro'yu Kiril alfabesine uygun olarak 'evro' diye adlandırma hakkını kazandı.
Anlaşma 27 üyeli birliğin karar mekanizmalarını hızlandırmayı hedefliyor. Altı aylık dönem başkanlığı sistemi 2.5 yıllık sembolik AB başkanlığına dönüştürülürken, 2014'ten sonra oylama çifte çoğunluk sistemine göre yapılacak, Komisyon'daki üye sayısı azalacak. AP'deki üye sayısı da 785'ten 750'ye inecek. (Dış Haberler)