Reform Anlaşması'na AP isyanı çıktı

AB Anayasası'nın iki yıl önce Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilmesinin ardından, yerine hazırlanan ve etliye sütlüye dokunmayan Reform Anlaşması'na üye ülkelerin parlamentolarından onay istenmesi tepki çekiyor.

STRASBOURG - AB Anayasası'nın iki yıl önce Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilmesinin ardından, yerine hazırlanan ve etliye sütlüye dokunmayan Reform Anlaşması'na üye ülkelerin parlamentolarından onay istenmesi tepki çekiyor. Bugünkü liderler zirvesinde imzalanacak anlaşmayı 27 üye arasında sadece İrlanda'nın kendi anayasası gereği referanduma götürmesi, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) protesto edildi.
Dün AB'nin Temel Haklar Şartı'nın AP, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi tarafından imzalanması şerefine düzenlenen törene katılmak için AP'ye giden Portekiz Başbakanı Jose Socrates, siyah tişörtler giymiş 100 parlamenterin ıslıklama ve yuhalamalarıyla karşılaştı. Vekiller 'Referandum' yazılı pankartlar açıp bir ağızdan bağırdı. Özellikle Britanya, Fransa, Polonya ve İtalya'dan vekillerin bağrış çığrışıyla Socrates'in konuşması sık sık kesildi. Portekiz Başbakanı ise "Ne kadar yüksek sesle sözümü kesseniz de, bugün Avrupa açısından tarihi önemde bir gündür" dedi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da vekillerin sözlü saldırısına uğrayınca, AP Başkanı Hans-Gert Pöttering duruma el koyup müdahalecilerin salonu terk etmesini istedi. (Reuters, afp)