Reform Anlaşması'na Gordon'suz düğün

AB Anayasası'nın iki yıl önce Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilerek gömülmesinin ardından, yerine hazırlanan ve etliye sütlüye dokunmayan Reform Anlaşması dün dönem başkanı Portekiz'de imzalandı.

Reform Anlaşması'nın halk onayı olmadan parlamentolardan geçirilerek yürürlüğe sokulma kararı Brüksel'de protestolara yol açtı. Lizbon'daki imza töreninin yıldızı ise Almanya lideri oldu. Liderler, Merkel'e Reform Anlaşması üzerinde uzlaşılmasındaki çabalarından ötürü teşekkür etti.

LİZBON - AB Anayasası'nın iki yıl önce Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilerek gömülmesinin ardından, yerine hazırlanan ve etliye sütlüye dokunmayan Reform Anlaşması dün dönem başkanı Portekiz'de imzalandı. Bu sebepten aldığı adla Lizbon Anlaşması, altı aylık dönem başkanlığı yerine kalıcı Avrupa Konseyi Başkanı, geniş yetkili dış ilişkiler sorumlusu getiriyor, Avrupa Komisyonu üye sayısını 27'den 18'e indiriyor, Avrupa Parlamentosu'nu küçültüyor, 50 politika alanında ulusal vetoyu kaldırıyor, üye ülkelerin Konsey'deki oy ağırlıklarını yeniden düzenliyor. Müteveffa anayasanın tersine AB marşı ve bayrağını anmazken, Temel Haklar Şartı Britanya ve Polonya'yı bağlayıcı olmayacak. Buna rağmen anayasal mecburiyeti olan İrlanda dışında 27 üye ülkeden hiçbiri anlaşmayı referanduma sunmaya cesaret edemiyor. Zira 'Referandum hakkımız' gösterileri yapan AB vatandaşlarının bunu da reddedeceği düşünülüyor.
'Ulusal kimlikleri yok etmiyor'
İşte AB liderleri bu ahvali şeraitte dün Lizbon'daki tarihi Jeronimos Manastırı'nda toplandı. Ama dış politika, işçi hakları, umumi hukuk, vergi ve sosyal güvenlik sistemlerinde ayrıcalıklar alsa da anlaşmaya en sert tepkinin beslendiği Britanya'nın Başbakanı Gordon Brown imza töreninden kaytarınca, sitemler yükseldi. Törene Dışişleri Bakanı David Miliband katılırken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Onca sorunla uğraşmak zorundayız. Gordon'a ihtiyacımız var" çıkışı yaptı. Dün sabah parlamentoda bir oturuma katıldığı için imza törenine yetişemediği söylenen Brown, anlaşmayı saatler sonra ayrı olarak imzaladı.
27 üyeli birliğin etkin işlemesine dair 250 sayfalık anlaşma, 2008'te tüm üyelerin parlamentolarında onaylanıp 2009'da yürürlüğe girecek. Portekiz Başbakanı Jose Socrates, anlaşmayı, "Ulusal kimlikleri yok ediyor ya da azaltıyor değil", Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, "Avrupa'yı farklılıklarıyla birlik kılacak, çıkarlarını geliştirip değerlerini dünyaya yayması için donanımı sunacak" diye övdü.
Bugün Brüksel'de başlayacak olan AB liderler zirvesinin sonuç bildirisinde ise Fransa'nın engellemesiyle genişleme bölümünde Türkiye geçtiği için üyelik ve katılım ifadeleri anılmayacak. (afp, aa)