Reformcular Musavi için güç birliği ediyor

Reformcular Musavi için güç birliği ediyor
Reformcular Musavi için güç birliği ediyor

Musavi 1989?da ilga edilen başbakanlık makamındaki son kişi.

İran'da Hatemi'den sonra Kerrubi de reform cephesinden adaylığını çekip desteğini Musavi'ye verme eğilimine girdi. Musavi muhafazakârlar için de cazip bir aday

TAHRAN - İran’da 12 Haziran seçimlerine tek adayla girmedikleri sürece muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı yenemeyeceklerini gören reformcu cephe, mollalar arasında da itibarlı olan ülkenin son başbakanı Mir Hüseyin Musavi’nin etrafından toplanıyor. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin adaylıktan çekilmesinin ardından eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi de Musavi’nin arkasında saf tutma eğilimine girerek çekilmek için müzakerelere başladı.

‘Adalet ve eşitlik’ vurgusu
67 yaşındaki Musavi, 1997’de başbakanlığı döneminde ters düştüğü dini lider seçilen Ali Hamaney’in baskısıyla adaylıktan çekilince kabinesinde bakanlık yapmış Hatemi’yi iktidara taşımıştı. Hatemi de Musavi’yi danışmanı yapmıştı. 1979’daki İslam Devrimi’ni takiben 1981’de başbakan olan Musavi, 1980-1988’deki Irak-İran savaşında ekonomideki başarısı ve siyasi krizleri önlemesinin yanı sıra ‘sosyal adalet ve eşitlik’ ilkesine sadakatinden ötürü saygın bir isim. Musavi devrim lideri Humeyni’nin de övgüsüne mazhar olmuştu. 1989’da başbakanlığın ilgasıyla Düzenin Yararını Teşhis Heyeti üyesi olan Musavi, muhafazakâr yapıyla görüş ayrılıkları yüzünden oturumlara katılmayıp bir mimar olarak kendini başkanlığını yaptığı İran Sanat Akademisi’ne adamıştı. 20 yıllık sessizliğin ardından sahneye çıkan Musavi’nin hem ılımlı muhafazakârların hem de gençlerin desteğini alma şansı var. İslami çizgilere sadık kalarak ekonomi ve siyaseti liberalleştirme hedefiyle orta yolu temsil eden Musavi’yi muhafazakarlâr da ‘Hatemi’nin kabul edilebilir versiyonu’ olarak görüyor.
Muhafazakâr cephe ise reformcular kadar telaşlı değil. Ekonomideki kötü gidiş, enflasyon, işsizliğin artması ve yaptırımlar getiren uluslararası ilişkilerde gerilim siyeseti yüzünden halk desteği örselense de mahrumiyet bölgelerine yatırımlarıyla fakirlerin gönlünü çelen Ahmedinecad’ın yine aday olması bekleniyor. Muhtemel muhafazakâr adaylar arasında eski Devrim Muhafızları komutanı Muhsin Rızai, eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve Tahran Belediye Başkanı Muhammed Galibaf’ın isimleri geçiyor. Ancak hiçbirine Ahmedinecad karşısında şans tanınmıyor. (ap, aa)