Reformcular pişman edilmiş halde huzurda

Reformcular pişman edilmiş halde huzurda
Reformcular pişman edilmiş halde huzurda

Dün reformcular Tahran?daki devrim mahkemesinde yargıç karşısına çıkarıldı. FOTOĞRAF: REUTERS

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’daki seçiminin ardından gösterilerde tutuklanan muhalifler dün isyan, kamu binalarına saldırı ve düzene karşı komplo suçlamalarıyla yargı önüne çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın İmam Mehdi’nin doğum günü olan 7 Ağustos’a kadar tutukluların bırakılması çağrısının ardından Tahran’da hâkim karşısına çıkarılan 100 kişi arasında eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Ali Ebtahi, eski hükümet sözcüsü Abdullah Ramazanzade, eski Meclis Başkan Yardımcısı Behzad Nebevi, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Aminzade ve İslami İran Katılım Cephesi lideri Muhsin Mirdamadi de var.

Bu halk kadife devrim yapar ama...
Bazıları kelepçeli bazıları eller serbest halde sanık sandalyelerine oturtulan tutuklulardan Ebtahi’nin kadife devrim girişimi dahil bütün iddiaları kabul ettiği öne sürüldü. Oldukça zayıflamış gözüken Ebtahi’nin mahkemede “Bence bu ülkenin kadife devrim yapma potansiyeli var ama bunun için gerçek bir niyet mevcut mu onu bilemiyorum” dediği aktardı. Resmi medyaya göre seçimlere hile karıştığını savunarak reformculara destek vermiş eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’ye yakınlığıyla bilinen Ebtahi, şu ifadeyi verdi: “10. cumhurbaşkanlığı seçimi farklıydı. Üzerinde iki ya da üç yıl çalışmak gerekecek. Bence reformcular yetkilerini kısıtlamaya soyunarak dini lidere ihanet etti. Arkadaşlarıma söyledim. Bu hile iddiaları İran’ı yaralı Afganistan ya da Irak’a benzetmek için ortaya atılmış bir yalandı. Böyle bir şey olsaydı ne kimsenin adı kalır ne de devrimden bir iz.”
 Suçları sabit görülenlerin en fazla beş yıl hapis cezasına çarptırılabileceği, ‘Allah düşmanı’ olduğuna karar verilenler olursa idam edilebileceği belirtildi. Tutuklanan 2 bin reformcudan içerde kalanların sayısı 250. Birinci yardımcılığına getirdiği dünürü İsfendiyar Rahim Meşai yüzünden dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile arasına giren kara kedilerden kurtulmak ve 5 Ağustos’taki yemin töreninden önce gerilimi düşürmek isteyen Ahmedinecad’ın salı günkü çağrısının ardından 140 kişi bırakılmıştı. Bu arada Hamaney’in kendisi için bir ‘baba gibi’ olduğunu söyleyen Ahmedinecad, aşırı muhafazakâr rakiplerini ‘baba oğul’ arasını açmaya çalışmakla suçladı. (afp, Reuters)