Reformcuların gözdesi, kadife devrimlerin Amerikalı kuramcısı

Reformcuların gözdesi, kadife devrimlerin Amerikalı kuramcısı
Reformcuların gözdesi, kadife devrimlerin Amerikalı kuramcısı

Masasında Gandi?nin portresi bulunan Sharp, Sırbistan, Ukrayna, Gürcistan?daki devrimlere fikir babalığı yapmış. FOTOĞRAF: AP

BOSTON - İran rejimi protestoların gerisinde bazı ülkelerdeki ‘kadife devrimleri’ tetiklemiş Batılıların olduğu suçlamasında bulunurken, Musavi taraftarları Doğu Avrupa’daki bu tür devrimlere ilham kaynağı olmuş Amerikalı profesör Gene Sharp’ın kitabına başvuruyor. Musavicilerin Sharp’ın ‘Diktatörlükten Demokrasiye’ adlı kitabında önerdiği şiddet içermeyen protesto yöntemlerini kullanarak Facebook ve Twitter’da organize olma çabası dikkat çekiyor. Sharp’ın 1993’te yazdığı kitap Sırbistan’da Otpor, Gürcistan’da Kmara, Ukrayna’da Pora, Kırgızistan’daki KelKel ve Belarus’taki Zubr gibi muhalif hareketlerin kılavuzuydu.
‘Pasif direnişin Machievellisi’ diye anılan Sharp, hem spekülatörlüğü hem sivil toplum faaliyetleriyle küresel karışıklık yaratabilen milyarder George Soros ve ABD başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi kaybedeni John McCain ile beraber ‘kadife devrim’ örgütlediği iddiasıyla İran rejiminin kara listesinde. Harvard’da 30 yıl araştırma yapmış Sharp, iddiaları reddetse de, İranlı reformculara “Şiddet ve boyun eğme arasında barışçıl bir alternatif olduğunu öğrenmeleri demek, aptalca bir şey yapmaktansa akıllı hareket etme  şanslarının artacağı anlamına gelir” öğüdü veriyor. WhyWeProtest.net sitesinde “Öyle görünüyor ki İranlı protestocular örgütlenmek için yol bulamıyor. Önerisi olan yok mu?” diye hayıflanan bir kullanıcıya, Sharp’ın kitabının Farsça çevirisinin bağlantısıyla beraber “Bu kitap milyonlarca insanı özgürleştirdi” tavsiyesi veriliyor.  Sharp da, Farsça çevirinin Einstein Enstitüsü sitesinden binlerce kez indirildiğini belirtiyor. 80 sayfalık kitapta sıralanan rejime karşı şiddet içermeyen 198 yöntem arasında Ukrayna’daki gibi kitle hareketlerinin bir renkle özdeşleştirilmesi, gökyüzünde reklam ve çıplak protesto var. (ap)