Rehn'e Türkiye'siz avro için sitem

BM'nin 62. Genel Kurulu çerçevesinde yoğun temas trafiği yürüten Dışişleri Bakanı Ali Babacan önceki gün AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile Türkevi'nde görüştü.

NEW YORK - BM'nin 62. Genel Kurulu çerçevesinde yoğun temas trafiği yürüten Dışişleri Bakanı Ali Babacan önceki gün AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile Türkevi'nde görüştü. Babacan, Rehn'e yeni madeni avrolardaki haritadan Türkiye'nin silinmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirip, "Bunun Türkiye'nin AB sürecindeyken olmasının izahı zor" siteminde bulundu.
Rehn: Reformlara asılma zamanı
Basın toplantısında ise Rehn, "Türkiye ve AB birlikte siyasi karışıklıktan çıkmayı başardı. Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine yeniden güç verme zamanı. Reformların kısa zamanda gerçekleşeğini umuyorum"" mesajı verdi. "Yeni anayasanın da Avrupa ilkeleriyle uyumlu olmasını görmek istiyoruz" diyen Rehn, özellikle ifade ve dini özgürlüklerle ilgili Avrupa standartlarının yakalanması gerektiğini vurguladı. Başörtüsüne dair soru üzerine Rehn, "AİHM'nin türban konusunda iki yıl önce aldığı kararları temel alıyoruz. Mahkeme hükmünün, ileride verilecek kararlarda dikkate alınması önemli" dedi. Babacan, Finlandiya, Polonya, İsveç, Malta, Gürcistan, Azerbaycan ve Kuveytli meslektaşlarıyla da görüştü. (aa, anka, dha)