Rejim muhalefete diş gösteriyor

Rejim muhalefete diş gösteriyor
Rejim muhalefete diş gösteriyor

İran?da rejimi eleştiren Büyük Ayetullah Montazeri?nin ölümü ve Aşure Günü?nde gösteriler başlatan muhalefete destek için ABD?nin Los Angeles kentindeki sürgünler de sokağa döküldü. FOTOĞRAF: AP

İran rejimi sokağa dökülen muhalifleri yine kanla bastırırken, taraftarlarını meydana indirerek dişini gösterdi. Ahmedinecad, protestoları 'ABD'nin emriyle sergilenen iğrenç maskeli balo' diye niteledi. İdamı istenen reformcu liderler Musavi ve Kerrubi ise rejime 'Hukuka uy, halktan özer dile' diyor

TAHRAN - İran’da 12 Haziran seçimlerinin sonuçlarını kabul etmeyen ve Aşure Günü vesilesiyle yeniden sokağa dökülen muhalifleri kanla bastıran yönetim, taraftarlarını da meydanlara döktü.  Meclis, Devrim Muhafızları, gönüllü milis gücü Besic ve meydanlardan muhaliflerin şiddetle cezalandırılması tehditleri yükselirken, reformcular, altta kalmayıp iktidara ‘Hukuka uy, halktan özür dile’ diye çattı.
Pazar günü muhaliflerin gösterilerini bastırma girişimi 8-15 cana mal olurken dün iktidar tüm aygıtlarını reformcuların üzerine saldı. Devlet televizyonuna göre iktidar yanlılarının ülke genelinde düzenlediği gösterilerde, ‘Dini lider Ali Hamaney’e canımız feda’ sloganları eşliğinde dine hakaret edenlerin ‘şiddetle cezalandırılması’ istendi.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad gösterileri Siyonist ve Amerikalıların emriyle sahnelenen ‘iğrenç maskeli balo’ diye nitelerken Meclis Başkanı Ali Laricani “Meclis yargı ve istihbarat orgnlarından dine hakaret edenleri tespit edip azami cezayı vermesini istiyor” açıklamasını yaptı. Laricani, Ahmedinecad’ın reformcu rakipleri Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’ye de “Seçimle ilgili şikâyetleri olan bu beyefendilerin uyanıp yollarını açık şekilde bu hain hareketten ayırmalarını bekliyoruz” diye seslendi. Devrim Muhafızları ise “Yabancı medya pisikolojik savaş sahneliyor. Muhalefet yabancı düşmanlarca destekleniyor. Sistemi devirme çabası bir yere varamaz. İsyanın tasarımcıları küstahlıklarının bedelini yakında ödeyecek” tehdidi savurdu. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Abbas Vaez Tabasi de muhalif liderlerin idam edilmesini istedi. Tabasi gösteriler için, “Bu tahriklerin arkasında olanlar Allah’ın düşmanlarıdır ve bu suçun cezası da idamdır” diye konuştu.
 Devlet televizyonu ölü sayısını 15 vermişken Tahran Genel Savcısı Abbas Caferi Devletabadi, Tahran’da yedi kişinin öldüğünü, bunlardan dördünün sert cisim darbesiyle, ikisinin av tüfeği saçmalarıyla hayatını kaybettiğini belirtip “Polis silah kullanmadı” dedi.

Kerrubi ile Ebadi hedef
İktidara “Şah bile sizin yaptığınızı yapmıyordu” diye çıkışan Kerrubi ise saldırıya uğradı. Tahran’da doğusunda sabah namazı için ailesiyle gittiği camiden çıkışta hakaretler savuran bir grup aracının ön camını kırdı. Saldırganlar cemaatin müdahalesiyle kaçtı. Kerrubi’nin evini koruyan polislerin bu korumayı dışarı çıktığında sürdürmeyerek güvenliğini tehlikeye attığını söyleyen oğlu Taki Kerrubi, böylece babasının adeta ‘ev hapsine alındığını’ kaydetti. İran polisi Musavi’nin yeğeni olan Seyit Ali Musavi’nin ise gösterilere katılmadığı halde sokak ortasında bir araçtan ateş açan teröristler tarafından öldürüldüğü iddia edildi.
 Pazardan beri sayıları 900’ü bulan tutuklulara Nobel Barış Ödülü sahibi avukat Şirin Ebadi’nin tıp profesörü olan kardeşi Nuşin Ebadi eklendi. Ebadi “Kız kardeşimin siyasi faaliyeti yok. Gözaltına alınması, insan hakları faaliyetlerimi durdurmam için yapılan bir girişim” dedi. Maşallah Şemsülvaizin dahil üç ünlü gazeteci ile bir kadın aktivist de tutuklandı. (Dış Haberler)