Rice Atina'ya neden gelmeyecek?

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ikili ve uluslararası konularda görüşmeler yapmak üzere bu hafta Avrupa'ya gelerek dokuz başkenti ziyaret edecek.
Haber: STATHİS EFSTHATİADİS / Arşivi

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ikili ve uluslararası konularda görüşmeler yapmak üzere bu hafta Avrupa'ya gelerek dokuz başkenti ziyaret edecek. Rice, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de bir araya gelecek. Buna karşılık, Atina'ya gelmeyeceğinden Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Petros Moliviatis ile görüşmeyecek. Rice'ın eğer vakti olursa ilkbaharda Moliviatis kendisi ile Washington'da görüşebilir. Bir ihtimali de açık bırakalım. Rice, uçağı bu bölgede dolaşırken Atina'yı önümüzdeki dönemde ziyaret etme ümidini içeren bir nezaket mesajı gönderebilir.
Sorumlusu biziz
ABD Dışişleri Bakanı'nın güzergahında Atina bulunmuyor diye hemen tepki göstermemek gerekir. Washington "Müttefiki Yunanistan'ı görmezlikten geliyor ve Türkiye'yi pohpohluyor" diye suçlamak da yanlış. Eğer Atina hafife alınıyorsa bunun suçlusu biziz.
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın first lady'si eğer Atina'ya gelecek olsaydı acaba neyle karşılaşacaktı? Yazmama gerek var mı? Ülkesinin, 1967-1974 döneminde 'Albaylar cuntası'na verdiği destekten ötürü Atina'ya özür dilemeye gelen bir ABD Başkanı (Bill Clinton) caddelerde ateşler yakılarak kurulan barikatlarla karşılanmadı mı? Bir önceki ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Atina'yı ziyareti iki kez engellenmedi mi? Bu uğurda Amerika aleyhtarlığımızı göstermek için tarihi Akropolis kayasında bile dev pano açmadık mı? Söyler misiniz, hangi ABD'li yetkili ülkemize ayak basmaya cesaret gösterebilir?
Gelip de ne konuşacak!
Hadi diyelim ki Atina'ya geldi. Neyi konuşacaktı Rice? Biz burada Afganistan'a, daha önce de Bosna'ya sağlık ekibi gönderdiğimizde bile tepki gösterdik, meseleyi dramatize ettik. Rice'a, kriz bölgelerinde görev yapacak askeri oluşumlarda yer almayacağımızı mı tekrarlayacaktık? Oysa pekâlâ bu konuyu müzakere edebilirdik. Biz kabul etiğimiz yükümlülüklerden kaçmıyormuşuz gibi görünmek için Iraklı polisleri Yunanistan'da eğitmemek için bahaneler uydurmuyor muyuz? ABD'nin kirasını ödediği ülkemizdeki deniz üslerinin faliyetini engellemek için bile bizler sorun yaratırken, Atina ziyareti Rice için neden cazip olsun? Kıbrıs için görüşlerimizi dinlemek için gelmeli derseniz, bu konuda da kendisine söyleyeceklerimizi daha sonra da savunacağımıza emin değilim.
Washington'un 'zaman darlığı' ve diğer 'bahaneleri' inandırıcı değil. Yukarıda bahsettiğim ortam nedeniyle Atina Rice'ın Avrupa turundan çıkarılmıştır. Aynı ortam başka Amerikalı yetkililerin de ziyaretlerini engelleyecektir. Yunanistan'da herhangi bir kişinin Amerikan aleyhtarlığını eleştirmeye ve kısıtlamaya kimsenin hakkı yoktur. Ancak, kimsenin de Amerikan aleyhtarlığıyla Yunanistan'a sorun yaratmaya hakkı yoktur. Yunan hükümetinin görevi, ABD'li bakanların bundan sonraki seyahat güzergâhında en azından Ankara'yı içerdiğinde Atina'nın da yer almasını sağlayacak bir ortam oluşturmaktır. (Yunan gazetesi To Vima, 2 Şubat 2005)