Rice, Blackwater'ı kamerayla gözetletecek

Irak'ta sivil katliamları nedeniyle Bağdat yönetiminin kapıyı gösterdiği, ABD Kongresi ve FBI'nın soruşturma başlattığı, ABD ordusunun da 'nedensiz sivilleri öldürmekle' suçladığı...

WASHINGTON - Irak'ta sivil katliamları nedeniyle Bağdat yönetiminin kapıyı gösterdiği, ABD Kongresi ve FBI'nın soruşturma başlattığı, ABD ordusunun da 'nedensiz sivilleri öldürmekle' suçladığı özel güvenlik şirketi Blackwater'a Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice kol kanat geriyor.
Rice, 16 Eylül'de Bağdat'ta 17 sivili öldürerek kendini ele veren Blackwater'la sözleşmesini feshetmek yerine bazı önlemler almayı seçti. Buna göre diplomatları korumakla görevli Blackwater'ın araçlarına kamera yerleştirilecek, elçilikle konvoy arasındaki telsiz konuşmaları kaydedilecek ve konvoylara federal ajanlar eşlik edecek. Rice bununla 'Blackwater gözaltında' mesajı verirken Kongre özel güvenlikçileri yargılamayı tartışıyor. Temsilciler Meclisi, perşembe günü Irak'ta 180 bin kişilik devasa ordu olup Irak yargısı karşısında dokunulmazlığı bulunan sözleşmelilerin Irak'ta işlediği suçlardan Amerikan mahkemelerinde yargılanmalarını öngören bir tasarıyı 30'a karşı 389 oyla kabul etti. Suçlu bulunan güvenlikçilere en az bir yıl hapis öngören tasarı, Adalet Bakanlığı'nın sözleşmelilerle ilgili soruşturmaları Kongre'ye rapor etmesi ve FBI'ın özel soruşturma birimleri kurmasını gerektiriyor. Ancak Beyaz Saray cephede uygun soruşturma yapılamayacağı gerekçesiyle yasaya hayat hakkı tanımıyor. Aslında cephede işlenen suçlarla ilgili 2000 tarihli bir yasa var ama savaş ve ordunun parçası olmadıkları gerekçesiyle Blackwater bu yasadan kaçabiliyor. Bu yasa bugüne kadar biri çocuk pornosu diğeri tecavüz suçlamasından iki asker için işletilmiş. Sözleşmeli özel güvenlikçilerle ilgili 20 dosya dava edilmemiş. 2003'te işgal valisi Paul Bremer'ın kararnamesiyle özel güvenlikçilere dokunulmaz olmuştu.
Bu arada ABD ordusu da Blackwater'ı Bağdat'taki katliamla ilgili suçladı. Basına göre ordunun raporunda, "Bu tamamen aşırı güç kullanma, açıkça hata. Sivillere ateş açıldı, karşılık vermek için silahları yoktu. Ve yerel güvenlikçiler de korumalara karşı ateş açmadı. Korumalar aşırı tepki vermeye meyilli" denildi. (Dış Haberler)