Rice diplomat isyanına kızdı

Amerikalı diplomatların Irak'ta çalışmaya gönüllü olmaması karşısında, Dışişleri'nin 'zorunlu atama' yöntemine döneceğini ilan etmesi şaşırtıcı bir 'diplomatik gerilime' sebep oluyor.

WASHINGTON - Amerikalı diplomatların Irak'ta çalışmaya gönüllü olmaması karşısında, Dışişleri'nin 'zorunlu atama' yöntemine döneceğini ilan etmesi şaşırtıcı bir 'diplomatik gerilime' sebep oluyor. Dışişleri'nin emektarları da dahil pek çok diplomat, Vietnam Savaşı'ndan beri 'gönüllülük' esasına dayalı hizmet yeri belirlemesinin değiştirilmesine isyan ederken, karşılarında üst yönetimi buldu. ABD Başkanı George W. Bush dün "Kaygılarınızı anlıyorum ama görev yeminlerinizi unutmayın" mesajı verdi. Diplomatların doğrudan patronu Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da güvenlik kaygılarını anlayışla karşılasa da "Tek bir dışişleri hizmeti var ve insanlar kendilerine nerede ihtiyaç duyuluyorsa orada hizmet verir" çıkışı yaptı.
Crocker da sert çıktı
Çarşamba bakanlıktaki toplantıda, zorunluluk uygulaması açıklanınca, güvenlik eksikliğinden yakınan diplomatlardan büyük tepki görmüştü. 46 yıllık diplomat Jack Crotty Irak'ta görev yapmayı 'potansiyel idam cezasına' benzetince büyük alkış toplamıştı. Dün Bush, Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino aracılığıyla "Başkan endişeli, ancak Dışişleri Bakanı'nın konuyu insanları dikkate alan bir yolla çözeceğine güveni tam. Başkan ayrıca bu görevin diplomatların yemininin parçası olduğu fikrinde" dedi. 11 bin 500 diplomattan 1500'ünün Irak'ta gönüllü görev yaptığına dikkat çeken Rice ise, "Umarım diğerleri de sadece ülkeye değil bu hizmeti vermiş olanlara karşı sorumlulukları olduğunu düşünür" dedi. Olayın az sayıda personelin başının altından çıktığını ima eden Rice, "Tek bir dışişleri hizmeti var ve insanlar nerede ihtiyaç duyuluyorsa orada hizmet verir" ifadelerini kullandı.
Diplomatların Irak isyanına Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker da tepki gösterdi. Zorunlu atama kararını savunan Crocker, "Meslektaşlarım Dışişleri'nde çalışmaya başladığında ordudaki gibi ülkeye hizmet etmeye yemin ettiklerini unutmamalı" dedi. Irak'ın tehlikeli bir yer olduğunu ve diplomatların burada riske girdiklerini teslim eden Crocker, ancak 'kendi güvenliğini ABD'den üstün tutanların meslek kuralları dışına çıkmış olacağını' ekledi.
Yaralı askerler yerine gitsinler
Demokratlar da 'diplomat isyanı' fırsatını kaçırmadı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bu isyanı 'Bush'un Irak siyasetinin başarısızlığının göstergesi' olarak yorumladı. Silahlı Hizmetler Komitesi'nin Cumhuriyetçi başkanı Duncan Hunter ise Irak'ta görevi reddeden diplomatların yaralanan askerlerin yerine yollanmasını önereceğini söyledi. Rice 'diplomat isyanını' yatıştırmak için dünyadaki personele mesaj yayımlayacak. Irak'taki 48 yeni görev için 15 gönüllü çıkarken, 200 diplomata bu ülkeye yollanabilecekleri iletilmişti. Irak'ta 2003 işgalinden beri üç dış hizmetler personeli öldü. (afp, ap, Reuters)