Rice havlu attı Obama üzgün

Rice havlu attı Obama üzgün
Rice havlu attı Obama üzgün

Rice, Obama ya yazdığı mektupta, adaylık sürecinin yıkıcı ve maliyetli olacağını söyledi.

ABD'nin BM temsilcisi Rice, Cumhuriyetçilerin tepkileri üzerine pes edip Obama'dan kendisini dışişleri bakanlığına aday göstermemesini istedi.

WASHINGTON / AP - BBC


ABD ’de Cumhuriyetçi kanattan gelen yoğun itirazların ardından Başkan Barack Obama ve BM Daimi Temsilcisi Susan Rice pes etti. Obama’nın yeni kabinesinde Hillary Clinton’ın halefi olarak düşündüğü Rice dışişleri bakanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. Libya’nın Bingazi kentindeki ABD büyükelçiliğine yönelik saldırıyla ilgili açıklamaları nedeniyle Cumhuriyetçilerin eleştirilerine maruz kalan Rice, Obama’ya yazdığı mektupta, kendisini dışişleri bakanlığına aday göstermemesini talep etti. Bu makam için düşünülmekten büyük onur duyduğunu ve görevi etkin ve yeterli şekilde yerine getireceğine emin olduğunu vurgulayan Rice, Kongre’nin seçilmesine karşı vereceği tepki nedeniyle çekildiğini belirtti. Rice şu ifadeleri kullandı: “Aday gösterilirsem, atanmam çok uzun, kargaşaya yol açan, yıkıcı, siz ve sizin en kritik ulusal ve uluslararası öncelikleriniz açısından pahalıya mal olan bir süreç olacak. ABD Dışişleri Bakanlığı pozisyonu siyasileştirilmemeli.”Rice, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi olmanın da zaten büyük ayrıcalık olduğunu yazarken, NBC News’a verdiği demeçte de “Bu ülkemiz için en doğru karardı” vurgusunu yaptı. 

Bingazi ifadesi sorun oldu
Rice Kongre’de verdiği ifadede, ABD’nin Libya büyükelçisi dahil dört diplomatının ölmesine neden olan 11 Eylül ’deki Bingazi saldırısının İslam karşıtı Müslümanların Masumiyeti filmine karşı protestolardan kaynaklandığını söylemişti. Ancak istihbarat raporları saldırının Kaide ile bağlantılı gruplar tarafından gerçekleştirildiğini göstermişti. Dışişleri Bakanı atanacak ismin, Senato’da üçte iki çoğunlukla onay alması gerektiğinden Rice’ın bu ifadesine tepkili Cumhuriyetçiler, atanmasını engelleyebilecek konumdaydı. 

Obama: Rice’a güvenim tam
Obama ise Rice’la görüşüp kararını kabul ettiğini açıklarken, “Son haftalarda Susan Rice’a yönelik yapılan haksız ve yanıltıcı eleştirilerden dolayı çok üzgünüm. Ancak Rice’ın kararı onun karakterinin gücünü gösteriyor. Ona bir dost ve danışman olarak güvenmeye devam edeceğim” vurgusu yaptı. Obama, ‘vatansever, hırslı ve olağanüstü yeteneğe sahip bir kamu çalışanı’ olarak nitelediği Rice’ın BM Daimi Temsilci, kabinenin kilit isimlerinden biri ve ulusal güvenlik ekibinin parçası olarak göreve devam edecek olmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti. Clinton da kısa bir açıklama yayımlayıp “Rice son 4 yılda vazgeçilmez bir ortaktı. ABD’yi güçlü ve becerili şekilde temsil etmeyi sürdüreceğine eminim” ifadelerini kullandı. Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise ‘doğru kararı aldığı için’ Rice’ı tebrik etti.
Rice’ın çekilmesiyle Demokrat Massachusetts Senatörü John Kerry en güçlü aday konumuna yükseldi. Cumhuriyetçiler de dış politikada uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip Kerry’ye daha sıcak bakıyor. Ayrıca eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel’ın Savunma Bakanlığı’na getirilme ihtimali var.