Rice: İran ulusal güvenliğimize tek tehdit

Bush yönetiminin, Rusya lideri Vladimir Putin'in Hazar ülkelerine olası İran saldırısında topraklarını kullandırmama paktıyla himayesine aldığı Tahran'a karşı çaldığı savaş tamtamlarının sesi yükseliyor.

WASHINGTON - Bush yönetiminin, Rusya lideri Vladimir Putin'in Hazar ülkelerine olası İran saldırısında topraklarını kullandırmama paktıyla himayesine aldığı Tahran'a karşı çaldığı savaş tamtamlarının sesi yükseliyor. ABD Başkanı George W. Bush'un, 'İran nükleer silah edinirse, 3. Dünya Savaşı başlar' çıkışı yapıp önceki gün de Tahran'ın füze kapasitesi yüzünden Doğu Avrupa'ya füze kalkanının 'acil gereklilik olduğunu' savunması sonrasında Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ı 'Amerikan ulusal güvenliğine karşı tek tehdit' ilan etti.
'İran zararlı faaliyette'
Rice dün, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ne hitabında, Tahran'a yeni yaptırımlar için çalıştıklarını söyledi: "İran politikalarının, Ortadoğu ile dünyadaki Amerikan güvenlik çıkarları için muhtemelen tek ve en büyük mücadeleyi oluşturmasından kaygılıyız. İran terörü, ülkedeki baskısı ve nükleer silah teknolojisi peşinde olması, çok tehlikeli bir karışım. En iyi baskı aracımızsa, ve bu cidden basit bir
öneri, İran'ın nükleer yayılma ve dünya çapındaki terörden gelen kanunsuz kazançlarını, uluslararası mali sistemde hareket ettirememesi. Bu önlemlerin bazılarının hazırlanması için çok hızlı çalışıyoruz."
Rice, diplomasiden vazgeçmeyeceklerini savunurken, diğer yandan da Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'ne atfen İran'ın Irak'taki 'zararlı' faaliyetlerini bitirecekleri çıkışı yaptı: "Başkan, hiçbir olasılığı masadan kaldırmasa da, İran'la diplomatik yol izlemeye de bağlı. Müttefiklerimizle nükleer konuda iki yollu yaklaşım aramayı sürdürüyoruz. Ama diplomasinin ötesinde Başkan, Irak'taki birliklerimizle masum Iraklılara zarar veren İranlı aktörleri izlemeye kararlı. İran, Irak'ta masumları, güvenlik görevlilerini ve koalisyon güçlerini öldüren Şii militanları destekliyor. Kudüs Gücü üyeleri ile insan hayatını ve ulusal güvenliği tehdit eden diğer unsurları tutuklayarak ve ortadan kaldırarak, İran'ın Irak'taki zararlı faaliyetlerini bitirmeye kararlıyız. Tahran müdahalesine karşı Iraklıları ve kendimizi savunacağız."
Dışişleri Bakanı başta Blackwater olmak üzere Irak'taki özel güvenlik şirketlerini inceleyen komitenin, çalışma şekillerinde 'kusurlar bulduğunu' ve politika değişikliği gerekebileceğini de teslim etti.
Rice'ın konuşmasıysa olaylıydı. Savaş karşıtı bir eylemci, kırmızıya boyadığı ellerini Rice'a doğru sallayıp "Savaş suçlusu" diye bağırdı. Rice'ın şaşırmadığı göze çarparken, eylemci gözaltına alındı. (afp, ap)