Rice: Kürtler ayrılırsa Türkiye'yle sorun çıkar

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Savunma Bakanı Robert, 'yeni Irak stratejisiyle' ilgili Kongre oturumunda bölgesel felaket senaryoları da çizdi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Savunma Bakanı Robert, 'yeni Irak stratejisiyle' ilgili Kongre oturumunda bölgesel felaket senaryoları da çizdi. Rice, Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde özellikle Sünni Suudi Arabistan'ı Irak'ın istikrarı için katkı yapmaya çağırdığı konuşmasında, Irak'ın kaosa düşmesi ve oluşan boşluğu Şiilerin belirlediği İran'ın doldurması halinde bunun Suudi çıkarlarını zedeleyeceği uyarısı yaptı. Bunun bir 'Sünni-Şii' bölünmesi yaratacağını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, Iraklı Kürtlerin bağımsızlığı seçebileceğini ima etti. Irak'ın parçalanması halinde Iraklı Kürtlerin birleşik Irak'ın parçası olarak kalma yönündeki 'cesur kararlarını değiştirmek zorunda kalacağını' söyleyen Rice, "Irak dağılırken, onlar (Kürtler) farklı bir karar vermek zorunda kalacak ve Türkiye ile sorun olacak.
Oluşturmak istediğiniz Irak bu mu" diye sordu.
Gates de Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde ABD'nin geride kaos ve dağılmakta olan bir devlet bırakarak Irak'tan çekilmesi halinde İran'ın nüfusunun artacağını söylerken, "Bu durumda sadece İranlılar değil, potansiyel olarak Türkler, Suriyeliler ve çeşitli Sünni devletler de işe karışmaya çalışır" dedi. (aa, afp)