Rice: Soykırım tarihçilerin işi

ABD'de Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısına karşı Kongre üyelerine mektup yazan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün de...

WASHINGTON - ABD'de Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısına karşı Kongre üyelerine mektup yazan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün de 'Türkiye ve Ermenistan arasındaki tartışmaya ABD'nin dahil olmaması gerektiği' uyarısı yaptı. Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nde konuşan Rice, tarihçilerin konuyu 'aklı başında bir şekilde araştırması gerektiğini ifade ederek, "Türkleri ve Ermenileri ortak tarih komisyonları kurmaları ve geçmişlerini araştırarak geçmişi aşmaları yönünde cesaretlendirdik. ABD'nin, bu düzeyde uzlaşma sürecine müdahil olması yarar sağlamaz" dedi.
Tasarının mimarı Demokrat Adam Schiff'in Dink suikastı ve Orhan Pamuk davasını hatırlatması üzerine Rice şöyle konuştu: "Cinayet sonrası Türkler, yollara dökülüp Ermenistan'ı kucakladı ve Türklerin böyle davranmadığını dile getirdi. Türkiye demokratikleşiyor. Böylece Türkler, tarihleriyle daha iyi karşılaşabilecek. "