Rice'ın 'Kürdistan'ı coğrafi terimmiş

ABD Dışişleri, Bakan Condoleezza Rice'ın Türkiye'de tepki yaratan 'Kürdistan' ifadesine açıklık getirerek, Rice'ın coğrafi bir bölgeye işaret etmek istediğini kaydetti.

WASHINGTON - ABD Dışişleri, Bakan Condoleezza Rice'ın Türkiye'de tepki yaratan 'Kürdistan' ifadesine açıklık getirerek, Rice'ın coğrafi bir bölgeye işaret etmek istediğini kaydetti. Rice, önceki gün Senato Tahsisler Komitesi'nde bir soruyu yanıtlarken, PKK'dan, "Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınırda faaliyet gösteren terörist örgüt" diye söz etmişti. Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, bu sözlere Türkiye'nin güney komşusunun Irak olduğu tepkisini vermişti.
ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack, Rice'ın ne demek istediği sorulunca, Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirterek, Irak'ın bölgesel vilayetlerden oluştuğu, kuzeydeki vilayetlerin yerel yönetiminin kendini 'Kürdistan bölgesel hükümeti' diye adlandırdığı, ama vilayetlerin tamamının, federal sistemin parçası olduğunu söyledi. Sözcü, 'Rice coğrafi bir bölgeye mi işaret etmek istedi' sorusuna "Doğru, evet" yanıtını verdi ve "Sınır, Türkiye ile Irak arasında" dedi. Sözcü, "PKK, bir terör örgütü, Türkiye'de birçok masum sivili öldürdü, Türk ordusuyla da çatıştı. Dolayısıyla Türk hükümetinin kaygısını anlıyoruz. Bu sorunu güce başvurmadan çözmelerine yardım için elimizden geleni yapıyoruz" diye ekledi.