Rice'la gündem PKK ve Ermeni tasarısı

Başbakan'a eşlik eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temaslarına terörle mücadele damgasını vuruyor.

NEW YORK - Başbakan'a eşlik eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temaslarına terörle mücadele damgasını vuruyor. Babacan, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüşmesinde 'PKK'nın durdurulmasını ve liderlerin teslim edilmesini' talep etti Türkiye'yle ilişkileri 'stratejik ilişki gördüklerini' vurgulayan Rice ise, "ABD PKK terörünün yalnızca Irak'ta değil, tüm dünyada bitirilmesine çok büyük önem verip konuyu en üst düzeyde ele alıyor" yanıtını verdi. Kesinlikle Irak'ın bölünmesine yol açacak strateji veya politikayı desteklemeyeceklerini söyleyen Rice, 31 Ekim'de İstanbul'da yapılacak Irak konferansına katılacağını teyit etti.
Babacan'ın 'biraz daha fazla çaba' talebi üzerine Rice Kongre'deki Ermeni tasarısına gelecek dönemde daha güçlü biçimde bir çalışma programı çerçevesinde karşı çıkacaklarını söyleyip, BM Güvenlik Konseyi'nin İran kararlarına uyulmasını istediğini belirtti. Babacan'ın Belçikalı Dışişleri Bakanı Karel de Gucht'la görüşmesinde ise DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın yeniden yargılanması gündeme geldi.
ABD Kıbrıs için yeni BM temsilcisi istiyor
Daha sonra ABD Dışişleri'nin üç numarası Nicolas Burns, Rum lideri Tasos Papadopulas'la görüşmesinin akabinde, Kıbrıs'ta barış sürecinin canlandırılması için yeni bir BM özel temsilcisinin atanmasını istedi. BM Genel Sekreteri'ne, yeni bir girişim başlatmasını ve barış görüşmelerini yönlendirmekten sorumlu bir temsilci atamasını önerdiklerini belirten Burns, ABD'nin bu sürece aktif biçimde destek ve dahil olacağını söyledi.