Riyad 'İran'a karşı elbirliği' derdinde

RİYAD - Suudi Arabistan ziyaretine 150 işadamı eşliğinde bugün başlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Riyad’da ‘İran kaynaklı Şii etkisini birlikte kıralım’ mesajı alacağı kaydedildi. Suudilerin Osmanlı mirası nedeniyle Türkiye’ye şüpheyle yaklaştığını aktaran Reuters’e konuşan diplomatlar, petrol üreticisi ülkesinin artık NATO üyesi Türkiye ile ‘stratejik ortaklık’ umduğunu yazdı.
Batılı bir diplomat “Suudi liderler Türkiye’yi İran’ın bölgede giderek artan etkisine karşı çıkmakta güçlü bir müttefik görüyor. Türkiye’nin kendi etkisini ikame olasılığını önemsemiyorlar” görüşünü aktardı. Gül ise önceki gün Suudi gazetelerinde çıkan demeçlerinde İran etkisinin artmasına Arap ülkelerinin yol açtığı saptamasını yaptı: “İran Müslüman bir ülke olarak bazı emelleri için kendinde hak görüyor ve İslami konuları savunmak istiyor. Fakat Filistin Araptır ve Filistin’de Sünniler vardır. Çözüm için girişimde bulunmak Filistinlilere ve Araplara düşer.”
Türk diplomatlar ise Kral’ın İran kadar Gazze’deki durumu da Gül’le tartışmak istediğini söylerken, hedefi “Biz hem İran hem de Suudi Arabistan’ın dostuyuz. Fakat bizim için ziyaretin amacı ticari” diyerek koydu. Türkiye’nin 2006’da 2 milyar dolardan az olan ticaret hacminin 2008’de 15 milyar dolara yükseldiği de vurgulandı. (Reuters)