'Riyad, İsrail'e yol verecek'

İran'ın nükleer güç olmasından kaygılı Suudi Arabistan'ın bu ülkenin tesislerine yönelik olası İsrail saldırısında hava sahasını açma garantisi verdiği iddia edildi. ABD Başkan Yardımcısı Biden da 'İsrail kararlıysa yoluna çıkmayız' dedi

TEL AVİV - Suudi Arabistan’ın İran’ın nükleer tesislerine olası İsrail saldırısı için hava sahasını açarak yaşanacakları görmezden geleceği iddia edildi. Sunday Times, 2002’den beri Mossad şefi olan Meir Dagan’ın bu konuda Riyad’dan aldığı garantileri Başbakan Benyamin Netanyahu’ya ilettiğini yazdı. İki ülkenin diplomatik ilişkisi olmasa da, Dagan’ın ve eski Başbakan Ehut Olmert dahil İsrailli yetkililerin Suudi yetkililerle gizli görüşmeler yaptığı kaydedildi.
Haberi Riyad ve Tel Aviv tarafından yalanlansa da gazeteye konuşanların yorumları şüpheleri körükler nitelikte. Bush döneminde ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ndeki temsilcisi olan ve yakın zamanda Körfez’i ziyaret etmiş John Bolton, İsrail için Suudi hava sahasını kullanmanın ‘çok mantıklı’ olduğunu söylerken, bazı Arap liderleriyle temaslarını aktarıp, “İsrail saldırıdan büyük başarıyla çıkarsa Arap liderlerin hiç birisi kesinlikle itiraz etmez” dedi. Bolton, “Arap liderler BM’de kınama konuşmaları yapsa dahi, aslında İran’ın nükleer tehdidinden kurtulmuş olmanın rahatlığını yaşarlar” diye ekledi.
Habere göre, İran’da tartışmalı cumhurbaşkanı seçimi sonrası istikrarsızlık, ılımlı Sünni Arap ülkeleri arasında, İran’ın saldırgan bir nükleer güç olabileceği kaygıları yarattı. Bir İsrailli yetkili ‘Suudilerin İran’a dair kaygıları İsrail’inkinden bile fazla’ ifadesini kullandı.

Kızıldeniz’de nanik
İsrail’in nükleer füze taşıma kapasiteli Dolphin sınıfı  bir denizaltısının ise haziranda Kızıldeniz’de tatbikat için ilk kez Süveyş Kanalı’ndan geçtiği haberi sızdı. Denizaltının Mısır donanması eşliğinde Akdeniz’den girdikten sonra Eilat’a demirlediği, böylece İsrail ve Mısır’ın İran’a karşı işbirliğinin sergilendiği yorumu yapıldı. Haber İsrail’in İran’a karşı gizli deniz operasyonları için üs arayışına yorulurken, İsrail Kızıl Deniz’de üslenme planı olmadığını açıkladı. 

Mullen’den uyarı
ABD Genelkurmaş Başkanı Mike Mullen dün “İran’a saldırı bölgeyi çok fazla istikrarsızlaştıracak ‘istenmeyen sonuçlara’ yol açar” uyarısı yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden “İsrail İran’a karşı askeri harekât gerektiğine inanıyorsa ABD yoluna çıkmaz” mesajı verdi. Biden, “ABD bağımsız bir ülkeye ne yapacağını ya da yapamayacağını dikte ettiremez” dedi. (S. Times, afp)