Riyad'dan ABD'ye destek

Bush yönetimi, Şii İran'a karşı ortak cephe kurmaya çalıştığı Sünni Arap ülkeleriyle milyarlarca dolarlık silah anlaşmasının ilk meyvesini topluyor.

CİDDE - Bush yönetimi, Şii İran'a karşı ortak cephe kurmaya çalıştığı Sünni Arap ülkeleriyle milyarlarca dolarlık silah anlaşmasının ilk meyvesini topluyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Savunma Bakanı Robert Gates'i ağırlayan Suudi Dışişleri Bakanı Suud Faysal, Bağdat'ta 1990'dan beri kapalı büyükelçiliğin yeniden açılması için heyet yollayacaklarını belirtti. ABD'nin eski Irak elçisi Zalmay Halilzad'ın 'Irak'ta istikrarı sekteye uğrattıkları' eleştirisine şaşırdığını söyleyen Faysal, Asya Kupası finalinde Irak'a 1-0 yenilmelerine atıfla "İyi niyetimizin göstergesi olarak Irak takımının kazanmasına bile izin verdik" esprisini yaptı. Faysal, ekimde Riyad'ın diplomatik ilişkisinin olmadığı İsrail'in de katılacağı Ortadoğu konferansı önerisi için de "Davet alınca tartışıp katılımımızı kesinleştiririz" dedi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Rice'tan konferansta Suudi bir yetkiliyle görüşmesinin ayarlanması gibi diplomatik bir gösteri talep ediyor.
Suudi Kralı'ndan Jaws'lu ziyafet
Suudi Kralı Abdullah ise önceki gece Rice ile Gates'i Cidde'deki sarayında egzotik bir ortama soktu. Kralın tabanı mozaikle kaplı yüzme havuzlu salonundan geçirdiği iki Amerikalı bakan kendilerini tabandan zemine ve duvardan duvara akvaryumla kaplı yemek salonunda buldu. Rice ile Gates akvaryumların içinde küçük balık sürülerini korkutan üç metre uzunluğundaki iki dev köpekbalığını izlemek suretiyle akşam yemeklerini kaşıkladı. Heyetteki diğer Amerikalı yetkililer, manzarayı 'Ancak James Bond filmlerinde rastlanacak türden' diye niteledi.