'Rock yıldızı' rahatça şarap içemiyor

'Rock yıldızı' rahatça şarap içemiyor
'Rock yıldızı' rahatça şarap içemiyor

Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Merkel ve Fransa lideri Sarkozy?nin Baden Baden?de verdiği yemeğe katıldı. Cumhurbaşkanı yemekte Obama ile bir süre ayaküstü sohbet etti. FOTOĞRAF: REUTERS

‘OVAL OFİS ADLI ÇALIŞMA ODASI’ : Obama eşi Michelle’le birlikte dün Strasbourgda kendisini ‘savaşları bitirecek kahraman’ diye niteleyen lise öğrencilerine açık oturumla seslendi. Başkan olduğu için pişmanlık duyup duymadığını soran gençlere uzun ve yorucu kampanya dönemini anlatan ABD lideri, “Şimdi Beyaz Saray adlı evimde Oval Ofis adlı bir çalışma odam var” diyerek herkesi güldürdü.
GÜNBATIMI ŞARABINI ÖZLEMİŞ: Obama gençlerle toplantısında eski Avrupa seyahatlerini yad etti. Eskiden dilediğince gezip kafelerde günbatımına karşı oturup bir kadeh şarap yudumladığını anlatan ABD lideri, eski basit yaşamına özlemini “Şimdi hep güvenlikle çevrili otel odalarındayım” dedi. Yine de Obama, “Halka hizmetten daha saygın birşey yok” diyerek gençleri seferber olmaları için uyardı. Obama Macar dilinde isminin isminin ‘şeftali’ olduğunu öğrenince çok şaşırdı.
BRANDY İLE KRİZ ÇÖZÜLMEZ: Obama, G20’yi denize karşı ‘brandy’ yudumlayarak ekonomik krizin çözülemeyeceği sözleriyle kapattı. Eski ABD ve Britanya liderleri Franklin Roosevelt ve Winston Churchill’in 2. Dünya Savaşı’nın son yıllarında bir odada ‘brandy’ içerek dünyayı şekillendirdiklerini anımsatan siyah başkan, “Şu an Churchill ve Roosevelt bir odada oturup brandy içiyor olsalardı, her şey pürüzsüzce müzakere edilirdi. Ama dünya böyle bir yer değil” dedi.
OBAMA ENDONEZYA YOLCUSU: Endonezya Başkanı Susilo Yudhoyono, G20 zirvsinde görüştüğü Obama’ya ilkokulu okuduğu ülkesinde halkın yolunu gözlediğini aktarıp bu yıl ziyaret sözü aldı. Yudhoyono, ABD liderinin Endonezce bir çok kelimeyi anımsadığını aktardı. Obama ‘apa kabar’ (Nasılsın) ve ‘capek’ (yorgunum) demeyi unutmamış.
‘YOLDAŞ OBAMA’: Rusya lideri Dimitri Medvedev ilk temasın ardından ABD Başkanı Barack Obama’yı ‘yeni yoldaşı’ ilan etti. Medvedev görüşmede ‘çok küçük bir ilerleme’ sağlamış olsalar da Obama’yı “Onunla rahatça konuşabiliyorsunuz. Dinleyebiliyor” diye övdü.
BERLUSCONİ G20 HİTİ: İtalya ideri Berlusconi’nin G20 zirvesindeki aile fotoğraf sırasında son perdeden “Mister Obama, ben Berlusconi” demesi YouTube’da hit oldu. Kraliçe bile ‘Bu da ne! Niye böyle bağırıyor’ tavrı almışken, İtalyan medyasının saygısızlık yapıldığı iddialarını Buckingham Sarayı yalanladı.