Romney enerjisiyle Obama'yı 'yere serdi'

Romney enerjisiyle Obama'yı 'yere serdi'
Romney enerjisiyle Obama'yı 'yere serdi'
ABD başkan adaylarını ilk defa karşı karşıya getiren programın galibi, enerjisiyle puan toplayan Romney oldu. Obama'nın umursamaz tavrı eleştirildi.

DENVER / WPOST-REUTERS-AP

ABD ’de başkanlık seçimlerine sayılı günler kala Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney önceki gün ilk kez yüz yüze kozlarını paylaştı. Colorado Eyaletin’deki Denver Üniversitesi’nde düzenlenen ve televizyondan yayımlanan münazarada Romney’nin ‘enerjik’ tavrı karşısında Obama’nın ‘isteksiz ve soğuk’ cevapları Amerikan medyasında “Romney gecenin kazananı oldu” şeklinde yorumlandı. Romney, rakibini ekonomik ve sağlık reformuyla ilgili sorularla sıkıştırırken Obama’nın umursamaz tavrı dikkat çekti. 1,5 saat süren münazarada moderatör Jim Lehrer’in ilk sözü verdiği Obama, 1930’lardaki Büyük Buhran’dan beri en kötü ekonomik krizi yaşamalarına rağmen doğru politikalarla iyi bir noktaya geldiklerini savundu. İkilinin vergi politikaları konusunda derin anlaşmazlığa düşmesiyle stüdyoda soğuk rüzgârlar esti. “Vali Romney’nin ‘Zenginlere vergi kesintisi yaparsak daha iyi olacak’ tavrı var. Benim görüşüm farklı” diyen Obama, Cumhuriyetçilerin orta sınıfa karşı zengin Amerikalıları ödülllendireceğini savundu.
‘Kusursuz değilim’ Obama, bazı zorluklar yaşadığını ifade ederek “Siz biliyorsunuz, 4 yıl önce kusursuz bir adam olmadığımı ve kusursuz bir başkan olmayacağımı söylemiştim” diye konuştu. Anketlerde önde olmasına rağmen Obama’nın kendisini sık sık savunmak zorunda kaldığı gözlendi. ‘Agresif’ tavrıyla dikkat çeken ve münazaraya iyi hazırlandığı belli olan Romney, ülkenin yeni bir yola ihtiyacı olduğunu ifade ederek ekonomiye ‘canlılık’ getireceği sözünü yineledi. Vergi politikalarıyla ilgili Obama’nın sözlerini kabul etmeyen Romney, “Vergi planımla ilgili söylediği her şey yanlış. Bütçe açığını arttıracak hiçbir vergi kesintisi öngörmüyorum” dedi.
CNN anketine göre, gecenin sonunda Amerikalıların yüzde 67’si Romney’yi, yüzde 25’i Obama’yı başarılı buldu. Bu yolla Romney kararsızların fikrini değiştirebilir. 


Obama Ladin’i sağ yakalamak istemiş
Obama’nın geçen sene öldürülen Kaide lideri Usame bin Ladin’i canlı ele geçirip sivil mahkemede yargılamayı istediği öne sürüldü. Gazeteci Mark Bowden’ın ‘Bitiş’ adlı kitabına göre, Obama, Ladin’i yargılayarak ABD’nin hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke olduğunu dünyaya göstermeyi amaçlıyordu. {WASHINGTON/AP}

Evlilik yıldönümünü ekranda kutladı
ABD Başkanı Barack Obama önceki günkü münazaranın 20. evlilik yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle, eşi Michelle’e “Tatlım, söz veriyorum gelecek yıl evlilik yıldönümümüzü 40 milyon insanın karşısında kutlamayacağız” diye seslendi. Rakibi Mitt Romney de “Hayal edebileceğiniz en romantik yerdesiniz, burada benimle” diye espri yaptı. {DENVER/REUTERS}