Romney manevra yaptı ama nafile

Romney manevra yaptı ama nafile
Romney manevra yaptı ama nafile
ABD halkının yüzde 47'sini umursamadığına dair sözlerinin arkasında durduğunu söyleyen Romney anketler kötüye gidince çark etti.

WASHINGTON / AP - AA

ABD ’de Cumhuriyetçilerin başkan adayı Mitt Romney’nin yoksullar hakkındaki gafının ardından geri adım atması, onu rakibi Başkan Barack Obama’nın gerisinde kalmaktan kurtaramadı. ‘Amerikalıların yüzde 47’sini hükümete bağımlı ve vergi ödemeyenler’ olarak niteleyip ‘umursamadığı’ sözlerini içeren videonun ortaya çıkmasının ardından kan kaybeden Romney, önceki gün yaptığı konuşmada sık sık ‘tüm ABD’yi temsil ettiğini’ vurguladı. Florida eyaletinin Miami kentinde İspanyolca yayın yapan televizyon kanalı Univision’ın düzenlediği foruma katılan Romney, “Yüzde 100’e önem veriyorum. Beni seçerlerse Amerika ’da insanlar daha iyi bir geleceğe sahip olur” dedi. Kampanyasının ABD’nin tamamını ve yardıma ihtiyacı olanları kapsayacağını belirten Romney, Massachusetts’te valilik yaptığı dönemi kastederek “Geçmişim ortada. Yüzde 100’e yardım etme kapasitemi gösterdim” diye konuştu.
Romney, Atlanta’daki bir bağış toplama etkinliğinde de yoksullara ve orta sınıfa önem verdiğini söyleyerek “Burada soru, yoksullara kimin önem verdiği değil. Ben de veriyorum, Obama da. Soru, yoksul ve orta sınıfa kimin yardım edebileceği. Ben edebilirim, o edemez” dedi. 

Obama farkı açıyor

Ancak Romney’nin bu çabaları anketlerdeki düşüşünü engelleyemedi. Romney’yi yüzde 1 farkla geçerek mayıs ve haziranı kapatan Obama, temmuzda rakibiyle arayı biraz açmış, ancak ağustos başında eşit seyreden anketler 25 Ağustos’ta tersine dönmüş ve Romney az farkla öne geçmişti. Videonun ortaya çıkmasının ardından Obama öne geçerek Romney’le arasındaki farkı açmaya başladı. Ipsos/Reuters’ın son anketine göre, Obama yüzde 48’e yüzde 43 Romney’nin önündeyken Pew bu oranı yüzde 51’e yüzde 43 olarak açıkladı. Gallup ise oranı yüzde 47’ye karşı yüzde 46 olarak verdi.