'Ruh doktoru' Naşiler muhalif peşine düştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halefinin belirleneceği Mart 2008'teki seçim öncesinde Kremlin ile muhalefetin bilek güreşi kızışıyor.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halefinin belirleneceği Mart 2008'teki seçim öncesinde Kremlin ile muhalefetin bilek güreşi kızışıyor. Putin karşıtı Halkın Demokrasi Birliği dün Moskova'da yaptığı kongrede lideri olan eski Başbakan Mihail Kasyanov'u resmen devlet başkanı adayı gösterirken, sokaklarda ise Kremlin yanlısı gençlerin protesto gösterileri vardı.
Kasyanov'un 600 delegeye hitabında Putin'e "Çöküş büyük hızla yaklaşıyor. Karar günü yaklaşıyor" sözleriyle meydan okuduğu sırada, milliyetçi gençlik örgütü Naşi ile Genç Rusya Hareketi, kongrenin düzenlendiği Cosmos Oteli'ne girmeye çalıştı. Gençler, 'Kasyanov'un akıl hastası olduğu ve tıbbi yardıma ihtiyacı olduğu' savıyla protestoları sırasında doktor önlüklerini üzerlerine geçirip, 'Hastamız nerede?' sloganları attı. Bazı eylemciler de, otelin çatısına çıkıp 'Karanlık güçlerin günü' pankartı astı. Güvenlik görevlileri kısa bir arbedenin ardından protestocuları otelden çıkarmayı başardı.