'Rum bir adım atsın daha büyüğünü atarız'

KKTC'de 20 Temmuz 1974 harekâtının 33. yıldönümünde Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki törende...

LEFKOŞA - KKTC'de 20 Temmuz 1974 harekâtının 33. yıldönümünde Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki törende, '1974 hedeflerini BM planının çözüm yolunu açan, dostluk, eşitlik ve kader ortaklığını hazırlayan tarihi bir dönemeç' olarak gördüklerini belirterek, "Rum tarafını barış ve çözüme ulaşmak için iyi niyetli, sonuç alıcı görüşmelere çağırıyorum" dedi. Rum liderlerinin "Kıbrıs sorunu Türkiye'nin adayı işgali meselesidir" diye sunduğunu anımsatıp "Bu, hayatın gerçeklerine terstir. Bunun yanlış bir yorum olduğunu sadece Kıbrıslılar değil, dünya da biliyor" vurgusu yapan Talat, Rum tarafının en ufak iyi niyet adımına, Türk tarafının çok daha büyük bir adımla yanıt vereceğini ekledi. Uluslararası toplumu adada çözüm istiyorsa Rum tarafını bugünkü durumu devam ettiremeyeceğine dair ikna etmesi gerektiğini kaydeden KKTC lideri, "Amacımız Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak, adanın AB içinde ve halkın eşitliği temelinde birleşmesini sağlamaktır. Bunun için onlara yalvarmayacağız. Barışa ulaşmak için yalvarma projemiz yoktur" ifadelerini kullandı.
Sezer'den 'iki devletli' mesaj
Törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener temsil ederken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de temsilcisi tarafından Talat'a ilettiği mesajında şöyle dedi: "Kıbrıs'ta birbirine eşit iki halk, iki demokrasi ve iki devlet vardır. Adada barış ve huzurun güvencesini bu gerçeklerden hareket eden ve iki devlete dayanan bir çözüm oluşturacaktır. Uluslararası toplumun bu gerçekleri görmesini bekliyoruz."