Rum itirafı: Masum değiliz güvercin gibi

Rum itirafı: Masum değiliz güvercin gibi
Rum itirafı: Masum değiliz güvercin gibi

Papandreu, Yunan başbakanı olarak Lefkoşa?yı ilk ziyaretinde Hristofyas?la Kıbrıs?ta çözüm çabaları ve Türkiye?yi konuştu. FOTOĞRAF: reuters

Hristofyas, Papandreu'yu ağırlarken, 1974'te adada yaşananlar için, 'Biz Kıbrıslılar öyle güvercinler gibi masum değiliz' itirafında bulundu. Papandreu, Türkiye'ye dair Rum liderden daha esnek tutum sergilerken iki lider AB zirvesi için 'veto'yu anmadı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

LEFKOŞA - Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, 1974’te adada yaşanan olaylar için “Biz Kıbrıslılar da öyle güvercinler gibi masum değiliz” itirafında bulundu. Hristofyas, dün Rum Kesimi’ni ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu ile görüşmesininin ardından Kıbrıs sorununa değinirken “İster Rum ister Türk biz Kıbrıslılar da güvercinler gibi masum değiliz. Aramızda milliyetçi ve şoven çevrelerden yönlendirilen güçler de vardı. Bu güçler de yabancıların gayretlerine katkıda bulundu” dedi.
Rum lider, Kıbrıs sorusu çözülmeden Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin söz konusu olmayacağını yinelerken “Türkiye’nin tam üyeliğini destekliyoruz. Umarım bu mesajımız hem Türkiye hem Kıbrıs Türk yönetimine ulaşır. Ancak mazoşist de değiliz. Kıbrıs sorununun çözümü şart” diye konuştu.
Hristofyas ve Papandreu, Türkiye’nin değerlendirileceği aralıktaki AB zirvesindeki kararlarını o andaki mevcut şartlara göre vermekte anlaştı. 4 Ekim’deki erken seçimi kazandıktan sonra ‘Yunan başbakanları ilk dış ziyaretini Kıbrıs’a yapma’ geleneğini bozup geçen hafta İstanbul’a giden ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşen Papandreu,  AB zirvesi için Hristofyas’tan farklı ve esnek bir tutum sergiledi. Papandreu Türkiye için yeni bir ‘yol haritası’ndan söz ederek uzun bir süreçten bahsederken, Hristofyas Türkiye’nin Türk limanlarının Rumlara açan protokolleri uygulamaması halinde  AB yaptırımından yana tavır sergiledi. Rum lider “Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse AB yolunda engelsiz ilerleyemez” dedi. İki lider de önceki beyanlarının aksine ‘veto’yu anmadı. Bu şartlarda Rumların tek kozunun ‘müzakere başlıklarının açılmasını engellemek’ olduğu belirtiliyor. 

‘Çözülürse birleştirecek’
Hristofyas, Kıbrıs müzakerelerinde çözümsüzlüğün sorumlusu olarak da peşinen Türk tarafını ilan ederken Papandreu Türkiye ve Yuninstan’ı kastederek “Kıbrıs sorunu çözülürse bizi birleştirecek, çözülmezse ayrı tutacak” dedi.