Rum koalisyon hükümeti çöktü

Artık oyunun tek hâkimi değil. Artık ne yapacaksa birkaç kez daha düşünmek zorunda. İmparatorluğu sanki derinden derinden çatırdıyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Artık oyunun tek hâkimi değil. Artık ne yapacaksa birkaç kez daha düşünmek zorunda. İmparatorluğu sanki derinden derinden çatırdıyor. Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yüzü her zaman asık, espri kabiliyeti tartışılır ve her şeye 'Hayır' dediğinden adı 'Mister No'ya çıkmış lideri Tasos Papadopulos'u zor günler bekliyor.
En büyük Rum partisi konumundaki komünist AKEL, geçen pazar 47 yıllık yasallık tarihinde en büyük adımlardan birini atıp Şubat 2008'deki başkanlık seçimlerinde ilk kez kendi adayını, parti genel sekreteri ve meclis başkanı Dimitris Hristofyas'ı desteklemeyi kararlaştırdı.
AKEL, bugüne dek kimi desteklediyse -bir kez hariç- 'başkan' seçtirdi. Makarios, Spiros Kiprianu, Yorgos Vasiliu ve Tasos Papadopulos, parti desteğiyle başkanlık koltuğuna oturdu. Sadece 1998'de Glafkos Klerides, AKEL destekli Vasiliu'yu yenebildi.
Bu gelişme ilk meyvelerini verdi. Sosyalist EDEK ile Papadopulos'un partisi DIKO Hristofyas'ı ortak başkan adayı olarak kabulü reddedince, 4.5 yıl sonra üçlü koalisyon hükümeti çöktü. Dört AKEL'ci bakan mecburen bugün istifalarını verecek. Tek soru işareti, AKEL'ci olmasına karşın uzlaşmazlıkta 'kraldan daha kralcı' Dışişleri Bakanı Yorgos Lilikas'in 'siyasi etik' çerçevesinde istifasından sonra ne yapacağı.
2. tura Papadopulos'la Hristofyas kalırsa?
Güneyde uygulandığı öne sürülen 'Kıbrıs Cumhuriyeti' anayasası 'başkan'a sınırsız yetki tanıdığından, koalisyonun çökmesi Papadopulos'u bu aşamada etkilemez. Seçimde Papadopulos'un adaylığı kuvvetle ihtimal. Böyle bir durumda bugün itibarıyla Papadopulos, Hristofyas ve ikinci büyük parti, merkez sağcı DİSİ'nin adayı eski Dışişleri Bakanı Yianakis Kasulidis eşit şansla yarışa başlayacak. İkinci tur kaçınılmaz görünürken, Tasos'un umudu da bunda. Kalır ve rakibi Kasulidis olursa, AKEL'in desteğini alacağına emin. Elenirse, ikinci turda Hristofyas'ı destekleyeceği de kesin. Hristofyas ile Papadopulos ikinci tura kalırsa, işte o zaman ne olacağı belirsiz.
2004 Annan Planı referandumunda Papadopulos'un 'Hayır'ını dolambaçlı yolla destekleyip Türkleri düşkırıklığına uğratan Hristofyas, dün Rum liderle başta Kıbrıs sorunu, birçok konuda anlaşamadıklarını ama 'koalisyon çökmesin' diye bunu göstermediklerini söyledi. AKEL lideri, Papadopulos'un planı müzakere zemini kabul etmesine karşın halka "Plan bölünmüşlüğü kaldırmayıp derinleştiriyor" demesini çelişkili bulduğunu savundu.