Rum Yönetimi pişkin petrol hırsızı çıktı

Rum Yönetimi'nin KKTC karasularını da kapsayacak şekilde Kıbrıs çevresinde yabancı şirketlere petrol arama izni verme girişimi yeni kriz yarattı.

LEFKOŞA - Rum Yönetimi'nin KKTC karasularını da kapsayacak şekilde Kıbrıs çevresinde yabancı şirketlere petrol arama izni verme girişimi yeni kriz yarattı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın sert tepkisine Rumların yanıtı ise "Petrol gelirlerini paylaşmayız" oldu.
Petrol arama için Mısır ve Lübnan'la sınır belirleyen anlaşmalar imzalayan Rum Yönetimi, adanın çevresinde yabancı şirketlere petrol arama izni veren bir yasayı da onayladı. Yasaya göre KKTC karasuları dahil 12 parçaya ayrılan adanın çevresinde 15 Şubat'tan itibaren ihaleyle yabancı petrol şirketlerine arama izni verilecek. Buna "Kıbrıs'taki her şeyin ortağıyız ve hakkımızın yenilmesine izin vermeyiz" tepkisini gösteren Talat, Kıbrıs çevresindeki petrollerden müşterek istifade edilmesi gerektiğini belirtip, "Anlaşmalar uygulanırsa, sıcak durumlar meydana gelebilir' uyarısı yaptı. Talat bu görüşünü Lübnan ve Mısır yönetimlerine mektupla iletti.
'Talat devlet temsil etmiyor, söz hakkı yok'
Rum bakanlar kurulu önceki gün olağanüstü toplanırken, Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Nisan 2004'teki referandumda birleşmeye Türklerin evet, Rumların hayır dediğini göz ardı eden bir yanıt verdi: "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin zenginliğini tüm vatandaşlarıyla paylaşıp adada barış ve bütünlük içinde yaşamanın tek yolu Kıbrıs'ın birleşmesi. Türkler petrol gelirlerini paylaşmak istiyorsa, tek yol diyalogdan geçer, tehditten değil." Petrol gelirlerinin paylaşımının bu şartlarda ihtimal dışı olduğunu söyleyen Lillikas, Talat'ı da "Kıbrıslı Türk lider bir devleti temsil etmiyor ki söz sahibi olsun" diye küçümsedi.
Rum basını, Talat'ın bu sözlerini Ankara'nın talimatıyla söylediği ve Türkiye'nin bu konuyu 'savaş sebebi' saydığı yorumu yaptı. Eski Sanayi ve Turizm Bakanı Nikos Rolandis de Türkiye'nin çalışmaları durdurmak için savaş gemilerini gönderebileceği iddiasında bulundu.
Kıbrıs çevresindeki petrol rezervinin değeri 400 milyar dolar olarak hesaplanıyor. (Dış Haberler)