Rum Yönetimi takas paniğinde

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıslı bir Rum'un KKTC'deki gayrimenkulünün Güney Kıbrıs'ta bir Türk'e ait taşınmazla takas edilmesi yönünde KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'yla vardığı anlaşmayı onaylama ihtimali Rumları korkutuyor.

LEFKOŞA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıslı bir Rum'un KKTC'deki gayrimenkulünün Güney Kıbrıs'ta bir Türk'e ait taşınmazla takas edilmesi yönünde KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'yla vardığı anlaşmayı onaylama ihtimali Rumları korkutuyor. Emsal teşkil etmesinden endişelenen Rum yönetimi, AİHM'ye mektup gönderip anlaşmayı onaylamamasını istedi.
Rum yönetimi sözcüsü Vasilis Palmas, konunun AİHM Genel Kurulu'nda da incelenmesini talep ettiklerini belirtip "Takas ancak Rum yönetiminin onayıyla gerçekleşebilir. Takas halinde, Kıbrıslı Türk Rum'un 'işgal' bölgelerindeki malını alacak, ancak Rum'un hiçbir şey alması söz konusu değil, çünkü Kıbrıs Türk, malları Türk Malları Vasisi'nin yani İçişleri'nin idaresinde" dedi.
Dışişleri Bakanı Erato Kozaku-Markulli de, Rumların komisyona gitmelerini 'çok tehlikeli ve yıkıcı' diye niteleyip, "Bunların sonuçları da olur" uyarısı yaptı. KKTC'de malları olan Rumların derneği SADİTOP, 'asıl tehlikenin AİHM'nin tüm Rum başvurularını komisyona havale etmesi olduğunu' belirtip "Anlaşmanın onaylanması mülkiyet davaları için sonun başlangıcı olur" dedi. (aa, afp)