Rum Yönetimi: Türkiye korsan gibi

Doğu Akdeniz'de Mısır ve Lübnan'la petrol arama ve çıkarmayı mümkün kılacak 'münhasır ekonomik bölge' anlaşmalarına imza atan Kıbrıs Rum Yönetimi, Türiye'nin sert tepkisi ve...

LEFKOŞA - Doğu Akdeniz'de Mısır ve Lübnan'la petrol arama ve çıkarmayı mümkün kılacak 'münhasır ekonomik bölge' anlaşmalarına imza atan Kıbrıs Rum Yönetimi, Türiye'nin sert tepkisi ve bölgedeki Türk savaş gemilerinin görev alanını genişletmesi yoluyla sergilenen kararlılık karşısında 'Korsanlık yapılıyor' feryadında bulundu. Rum Yönetimi sözcüsü Hıristos Paşardis, dün, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası planda tanınan egemen bir ülke olduğunu belirterek, "Yasadışı yahut da kimsenin yanlış yorumlayacağı hiçbir şey yapmadık" diye konuştu. Paşardis şu çıkışı yaptı: "Türkeyi yasal egemenlik haklarımızı kullanmamızı yanlış yorumluyorsa, bu tehdit edici tepkiye getirebileceğim tek açıklama Türkiye'nin bölgenin bekçisi ve fırsatını bulduğunda da Doğu Akdeniz'in korsanı olarak davrandığıdır."
Türkiye'yi BM ve AB'ye şikâyet eden Rum Yönetimi çarşamba günü yapılacak bakanlar kurulunda yabancı şirketlere petrol arama ruhsatları verilmesi için uluslararası ihale açılmasını ele alacak. Olumlu karar çıkarsa ihale 15 Şubat'ta açılacak. Şirketlerle dört aylık görüşmelerin ardından nihai karar haziranda verilecek. Rum Yönetimi petrol anlaşmalarıyla elde edilecek geliri Kıbrıslı Türklerle paylaşmaya niyeti olmadığını açıklamıştı.
ABD: Karmaşık yasal bir mesele
Avrupa Komisyonu da Rum yönetimini savundu. Bir sözcü, "AB üyesi Kıbrıs, imzaladığı uluslararası anlaşmalarda tamamen egemendir ve bu sorgulanamaz" diye konuştu. Sözcü, her anlaşmanın AB yasalarıyla uyumlu olması gerektiğini belirtirken, 'ılım ve itidal' telkin etti.
ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack ise Doğu Akdeniz'deki petrol krizine dair sorular üzerine tarafları yanlış anlamalara yol açacak eylemlerden kaçınmaya çağırıp "Bu meselenin karmaşık hukuki noktaları var. Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığının paylaşılmasına dair karmaşık yasal meselelere giriyor" yanıtını verdi.