Rumlar 1 trilyon dolarlık dava açtı

LEFKOŞA - ABD’de Mihalis Tumazu, Nikolas Kacilaris ve Marula Tombazu isimli Rumlar, Columbia Eyalet Mahkemesi’nde Türkiye ve KKTC aleyhine, ‘eski mallarına ulaşamamaları ve kullanamamalarının’ karşılığı olarak 400 milyar dolar; manevi tazminat olarak da toplam 1 trilyon dolarlık dava açtı. Başvuruda KKTC, üç davacının ve bütün Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’taki mallarının reklamını yapmakla da suçlanıyor. Türkiye ve KKTC’den, bugüne kadar eski Rum malı satışlarından aldıkları tüm paraları vermeleri isteniyor. Bunun için Rum mallarının satışı için reklam yapılmasını yasaklayan bir mahkeme kararı da çıkartılması isteniyor.
Amerikan vatandaşı da olan Rumlar adına dava açan Athan Çimbidis adlı Rum kökenli avukat, Güney Kıbrıs ziyaretinde daha fazla Rumu açtıkları davaya katmak üzere girişimlerde bulunuyor. Çimbidis, Fileleftheros gazetesine demecinde, ‘Kıbrıs’ta süren işgal ve insan hakları ihlalleri’ iddiasıyla açtıkları davada Türkiye ve KKTC’den ‘çok ağır’ bir bedel istediklerini söylerken, davanın sadece başvuru sahibi üç Rum’u değil, bütün Rumları ilgilendirdiğini savundu. Çimbidis, ‘davanın diğer davalardan farkının, ilk kez, dava sahiplerinin ötesinde bütün göçmenleri ilgilendirmesi olduğunu’ savundu. Başvuru sahiplerinin ABD vatandaşı olmasının şart olmadığını ifade eden Çimbidis, Kıbrıs’ta ikamet eden Rumların da aynı şeyi yapabileceklerini kaydetti. Bu nedenle Çimbidis, Washington’da açılmış davaya katılmak isteyen Kıbrıslı Rumlarla temas etmek amacıyla Güney Kıbrıs’ta bulunuyor. 

Türk tarafının yatırımlarına el koyma hedefi
Çimbidis, Türkiye ve KKTC aleyhine çıkacak bir mahkeme hükmü ile, Washington’da sahip oldukları taşınmazlarının mezardan çıkarılması, Türk tarafının belirli bir bankada bulunan bütün yatırımlarına (Kıbrıs Rum malı satışlarından elde edilenlere karşılık olarak) el konulması emrini gündeme getirebileceğini iddia etti. (aa)