'Rumlar AB sayesinde boğazımızı sıkıyor'

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) liberallerin düzenlediği 'Avrupa ve Demokrasinin Promosyonu: Ortadoğu ve Diğer Komşu Bölgelerde Milliyetçiliğe Alternatif' konulu konferans, Kıbrıs tartışmasına sahne oldu.

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu'nda (AP) liberallerin düzenlediği 'Avrupa ve Demokrasinin Promosyonu: Ortadoğu ve Diğer Komşu Bölgelerde Milliyetçiliğe Alternatif' konulu konferans, Kıbrıs tartışmasına sahne oldu. KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, "AB'ye soruyorum. Madem Rum kesimini Ada'nın tek temsilcisi olarak üye alacaktınız, neden Annan Planı müzakerelerine katıldınız? Bizim boğazımızı sıkmaları için Rumlara her tür imkânı sunuyorsunuz. Bizde eğitim yok, uçuş yok, ticaret yok, spor yok. Bir de Türkiye'yi AB üyelik sürecini durdurmakla tehdit ediyorlar. Söyler misiniz, neden çözümü istesinler" diye konuştu. Rum parlamenter Marios Matsakis'in araya girmek istemesi üzerine, Avcı, "Sizin konuşma hakkınız olduğuna inanıyorum. Peki biz neden bu parlamentoda konuşamıyoruz? Dünyayla konuşamıyoruz?" diye sordu.
Türk aşığı Matsakis 'Bölünmeyelim' dedi
Daha sonra söz verilen Matsakis, "Sizin herkesle konuşmak için her tür hakkınız olduğuna tüm kalbimle katılıyorum. Türkiye'nin üyeliğini ve Türkçe'nin AB'nin resmi dili olmasını destekliyorum. Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanlar, Kıbrıs'ı alet etmesin" dedi. "Her ülkede sorun var. Hepsini böleceksek Kıbrıs'ı da bölelim. Hatta Latin, Maruni ve Ermeniler gibi diğer toplumları da dikkate alıp beş-altıya bölelim" diye çıkışan Matsakis, Rumların da çözümden yana olduğunu savunup "Küçük bir ülkeyiz. Güvenlik endişemiz var" dedi. Yeşil Hat'ta Türk bayrağı çalma gibi Türkkarşıtı eylemleriyle tanınan Matsakis, son dönemde bir Türk kızına âşık olunca 'uslandı'.