Rumlar egemenlik bayramında, ama

Rumlar egemenlik bayramında, ama
Rumlar egemenlik bayramında, ama

Kıbrıslı temsilciler Brown?ı ziyaret edip sorunlarını anlattı. Brown?ın Oram davesının adada müzakere sürecine ?zarar vermemesi? dileğini ilettiği kaydedildi. FOTOĞRAFLAR: AFP, AP

Adalet Divanı'nın 'KKTC'deki mülklere dair Rum yargısı AB'de geçerli' kararı Rumlara 'Kuzeydeki egemenliğimiz teyit edildi' diye bayram yaptırdı. Britanya basını: Bu Kıbrıs müzakerelerini çökertebilir

LONDRA/ATİNA  - Avrupa Adalet Divanı’nın (AAD) Britanyalı Linda-David Oram çiftinin KKTC’deki mülküyle ilgili kararı Rum Yönetimi’nin kuzeydeki egemenliğinin teyit edildiği gerekçesiyle Rumlarla Yunanlılara bayram ettirdi. Britanya basını ise kararın adadaki barış sürecine darbe vuracağı ve KKTC’de mülkleri olan binlerce Britanyalıyı mağdur edeceğini yazdı.
AAD, önceki gün Rum Yönetimi’ni tüm Kıbrıs’ın temsilcisi görerek şu kararı almıştı: ‘Kıbrıs  mahkemesinin (Oram çiftinin villasının yıkılması ve arazinin iadesine ilişkin) kararlarının tanınması ve uygulanması Britanya’da reddedilemez. Mülkün Rum Yönetimi’nin kontrol etmediği bir bölgede yer alması, bu kararların diğer bir AB üyesi devlette uygulanmasını engellemez.’
 AAD’den talep ettiği görüşü alan Britanya Temyiz Mahkemesi’nin nihai kararı beklenirken, ‘kararın Rum tarafını haklı çıkardığını’ iddia eden Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakerelere etkisi sorulunca “Coşku bizi ele geçirmemeli. Her şeyin sihirli şekilde haledildiğini sanmayalım” dedi. Rum gazetesi Fileleftheros  ‘Yağmalamaya fren’ başlığı altında kararın AB normlarını tüm adaya yaydığı yorumunu yaptı. Haravgi ‘Rum tezleri haklı çıktı. Karar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tümünün AB’ye katıldığının teyidi’ diye yazdı. Hristofyas’ın AKEL partisi ‘KKTC’deki mülklerin tek yasal sahibinin Rumlar olduğu teyit edildi’, Başsavcılık ‘Kıbrıs cumhuriyetinin toprak bütünlüğü teyit edildi’ iddiasında bulundu. 
Britanya’da ise Guardian “Karar emsal teşkil edip Kıbrıs’taki barış görüşmeleri üzerinde güçlü bir etki yaratabilir” diye yazdı. London School of Economics’ten James Ker-Lindsay, gazeteye, “Rum mülkü olan her İngiliz, Britanya mahkemelerinde yasal işlemlerle karşı karşıya kalabilir. Başka Rumlar da yasal işlem başlatırsa, bunun Kıbrıs müzakerelerine derin etkisi olabilir” dedi. 

Binlerce Bitanyalı mağdur

Britanya Dışişleri Bakanlığı, internetten KKTC’de mülk satın almayı planlayanları, Kıbrıs, AB ve Britanya’da haklarında yasal işlem yapılabileceği yönünde uyardı. Daily Mail ‘AB İngilizlere Kıbrıs’taki evlerinden vazgeçmeleri gerektiğini bildirdi’ başlığını attı. KKTC’de ev sahibi olan Britanyalıların derneği Northern Cyprus’un Başkanı Marian Stokes, KKTC’deki evlerin Britanya’da serbestçe pazarlanıp satıldığını ve haliyle alıcıların her şeyin yasal olduğu düşündüğünü belirterek “Pek çok kişi büyük kayıplarla karşı karşıya” dedi.
Drams davası dün Britanya’da yaşayan yaşayan Kıbrıslı Türklerin üyesi olduğu dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin Başbakan Gordon Brown’ı ziyaretinde de gündeme geldi. Görüşmede heyete eşlik eden Britanya’nın Avrupa İşleri’nden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Caroline Flint,  bu sorunun hiçbir şekilde müzakere sürecinin önüne geçmesini istemiyoruz. Şimdi sürdürülen müzakerelere her zamankinden çok destek verilmesine ihtiyaç bulunuyor” dedi. (Radikal, aa, anka)