Rumlar gizemli İran kargosunu indirdi

Rumlar gizemli İran kargosunu indirdi
Rumlar gizemli İran kargosunu indirdi

İran Dışişleri sözcüsü Monchegorsk?un Gazze?ye silah ve cephane taşımadığını söyledi. FOTOĞRAF: REUTERS

LEFKOŞA - Amerikan donanmasının Gazze Şeridi’ne İran’dan silah taşıdığı iddiasıyla 29 Ocak’ta Kızıldeniz’de baskın yaptıktan sonra Güney Kıbrıs sahiline sürüklediği geminin yüküne Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından el konulurken, içeriği tam bir muammaya dönüştü. BM yaptırımlar komitesinin Rum bandıralı Monchegorsk adlı geminin İran’ın silah ihraç etmesini yasaklayan BM Güvenlik Konseyi’nin kararına aykırı materyaller taşıdığı sonucuna vardığı belirtildi. Bunun üzerine Rum yönetimi dün Limasol limanında tutulan geminin yükünü adeta özel bir operasyon başlatarak geniş güvenlik önlemleri altında 15 kamyonla bir askeri üsse taşıdı. 

‘Kargo bir risk taşımıyor’
Rum devlet radyosu CyBC, dün hükümetin geminin ‘konvansiyonel materyeller’ taşıdığına ikna olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu da BM yaptırımlar komitesinin, yaptırımların açıkça ihlal edildiği hükmüne vardığını söylese de suçlanan ülkenin adını zikretmemesi dikkati çekti. Ama öte yandan da Reuters ajansı diplomatik kaynakların gemide konvansiyonel silahlar bulunduğu iddiasını aktarırken, Rum hükümeti “Kargo yükü herhangi bir risk taşımıyor” açıklamasını yaptı.
Monchegorsk’nin İran’dan Suriye’ye silah taşıdığını öne süren Amerikan ordusu, gemide top mermesi ve cephanelik bulduklarını açıklamıştı. İsrail medyası da silahların Gazze’deki Hamas hükümeti yahut Lübnan’daki Hizbullah’a gitmekte olduğunu iddia etmişti. İran Dışişleri Sözcüsü Hasan Hashavi ise dün “Gemi (Gazze’ye) silah ve cephane taşımıyor” diyerek suçlamayı reddetti. ABD’nin isteğiyle gemiyi tutan Rum yönetiminin BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle müzakere ettikten sonra yükü zaptetme yada üçüncü bir ülkeye transfer etme konusunda bir karar vereceği belirtildi. Rum yönetimi korgonun İran’a iade etme seçeneğini ise dışlıyor. (ap, Reuters, afp, bbc)