Rumlardan Bulgar Türklerine tehdit

Kıbrıs Rum Yönetimi, 1 Ocak'ta AB'ye tam üye olan Bulgaristan'ın KKTC'de yaşayan ve sayısı 2 bin civarında hesaplanan Türk asıllı vatandaşları için inanılması güç bir tehditte bulundu.

ATİNA - Kıbrıs Rum Yönetimi, 1 Ocak'ta AB'ye tam üye olan Bulgaristan'ın KKTC'de yaşayan ve sayısı 2 bin civarında hesaplanan Türk asıllı vatandaşları için inanılması güç bir tehditte bulundu. Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Paşiardis, önceki günkü ilk açıklamasında KKTC'de yaşayan Bulgaristanlı Türklerin AB vatandaşı oldukları için güneye geçebileceklerini söyledi. Ancak daha sonra 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yasadışı giriş yaptıkları ve yasadışı ikamet ettikleri için aleyhlerinde cezai işlem yapılmayacağından o kadar da emin olmamaları gerektiğini duyurdu. Paşiardis "Bu insanlar Bulgar vatandaşı olarak 1 Ocak'tan itibaren AB vatandaşı sayılıyor. AB vatandaşı olarak serbest dolaşım hakları Kıbrıs yasalarının geçerliliğini iptal etmiyor. Bu insanlar bu yasalar temelinde Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yasadışı giriş yapmıştır. Ayrıca, kuzeyde Rumlara ait gayrimenkulleri de yasadışı şekilde kullanmış olabilirler" dedi.
Rum İçişleri bakanı Neoklis Silikiotis ise KKTC'deki Bulgaristan vatandaşı Türklerin Rum Yönetimi için sorun oluşturduğunu teslim etti. "Konuyu inceliyoruz" diyen Silikiotis "AB vatandaşlarının girişi ve çalışmasına sınırlama yok. Ancak, eğer sorunlarla karşılaşırsak bazı kısıtlamalar getirebiliriz" diye konuştu.