Rumları çıldırtan tarih kitabı

Rum Kesimi'nde, Yunanistan'dan gönderilen 6. sınıf tarih kitabı büyük tepkilere yol açtı. Rum Yönetimi, kitabın değiştirilip 'eksiklik ve saptırmaların düzeltileceğini' ve bu nedenle iade edileceklerini açıkladı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Rum Kesimi'nde, Yunanistan'dan gönderilen 6. sınıf tarih kitabı büyük tepkilere yol açtı. Rum Yönetimi, kitabın değiştirilip 'eksiklik ve saptırmaların düzeltileceğini' ve bu nedenle iade edileceklerini açıkladı. Siyasi partiler kitabın derhal toplatılması çağrısı yaparken, Yunan Eğitim Bakanlığı sert dille eleştirildi.
Rum Kesimi'nde okutulan 'Yakın Tarih' kitabında Kıbrıs tarihine sadece üç sayfada değinilmesi Rum eğitimcileri ve yönetimi çılgına çevirdi. Bunun yanında Rum Kesimi ve KKTC'den bahsedilirken 'kuzey ve güney kesim' denmesi de 'Kıbrıs'ın kuzeyi Türk işgali altındadır' şeklindeki Rum tezini çürüttüğü gerekçesiyle protesto edildi. Ayrıca, kitapta Kıbrıs'ta 1974'de darbe yapan Yunan albaylar cuntası ve EOKA-B örgütü hakkındaki ifadeler de tepki çekti. Kıbrıs Rum Kilisesi lideri başpiskopos Hrisostomos tarih kitabının yeniden yazılması için sponsorluğa hazır olduğunu açıkladı.
Rum Kesimi'nde hem burada hazırlanan hem de Yunanistan'dan gönderilen ders kitapları okutuluyor. 5 ve 6. sınıfların tüm kitapları Yunanistan'da hazırlanıyor. Yunanistan'daki ders kitapları da bu yıl sıkı elekten geçirildi. İstanbul'un fethi, Osmanlı dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Kıbrıs bölümlerindeki sert ifadeler çıkarıldı.