Rumların 'İskender'i Obama!

Rumların 'İskender'i Obama!
Rumların 'İskender'i Obama!

Obama, Yunan bağımsızlık gününde resepsiyon verirken, ABD Başpiskoposu Demetrios baş konuktu. Obama, Demetrios?un övgülerini komik mimik hareketleriyle dinledi. FOTOĞRAF: AP

ABD Başpiskoposu Demetrios, Yunan bağımsızlık gününde Obama'ya 'Büyük İskender' deyip, 'Gordion Düğümü'nü kesip sorunları çözersin' dedi. Efsane o ki, İskender düğümü kesmeyip çözseydi Asya hâkimiydi!

WASHINGTON - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşmesini engellemek için seferber olan Rum-Yunan lobisinin başında gelen Amerikan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Demetrios, Başkan Barack Obama’ya iltifatı abartıp ‘Büyük İskender’ payesini sundu. Önceki gün Beyaz Saray’daki Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katılan Demetrios, Obama’yı M.Ö. 336 - M.Ö. 323 yılları arasında Pers İmparatorluğu’nu yıkarak Makedonya’dan Hindistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluğa hükmetmiş olan Makedonya Kralı Büyük İskender’e benzetti.
Haftaya Türkiye dahil Avrupa fethine çıkmaya hazırlanan Obama’dan İskender’in kılıcını kuşanıp 42 yıllık Kıbrıs sorunu ve Makedonya isminin paylaşılmasından kaynaklanan 18 yıllık Yunanistan-Makedonya krizi başta olmak üzere bütün sorunları çözmesini isteyen Başpiskopos, “Büyük İskender’in görkemli modelini takip ederek çözülmemiş meselelerin ‘Gordion Düğümü’nü kesebilirsin” dedi. Sorunların çözümü için siyasi yeteneklerini kullanmasını salık veren Demetrios, iki ülkenin özgürlük ve demokrasi ideallerini paylaştığı vurgusu yaparken Amerikan başkanının ailesine atfen “First family için duacıyım” diye konuştu.  

‘Evde patron Michelle’
200 davetli karşısında iltifatları komik mimik hareketleri yaparak dinleyen Obama ise “(First Lady) Michelle’e Büyük İskender’le kıyaslandığımı söyleyeceğim. Bakalım bu evdeki itibarımı birazcık olsun artıracak mı... Michelle hâlâ evde patron olarak kendini biliyor” esprisini yaptı. Obama ABD’nin kurucularının Yunan tarihinin öğrencileri olduğunu ve itifaklar kurmak için eski metinlere başvurduklarını kaydetti. 
Efsaneye göre, Büyük İskender tarihte Frigya’nın başkenti olan bugünkü Polatlı yakınlarında bulunan Gordion’a geldiğinde ‘Gordion Düğümü’nü çözmeye çalışır, ancak başarılı olamaz. Bunun üzerine Büyük İskender sabırsızlanıp öfkeyle, kılıcını çeker ve düğümü ortadan ikiye ayırır. Söylentiye göre düğümü çözecek kişi Asya’nın hâkimi olacaktır. (Dış Haberler)