Rumların istediği ne?

Kıbrıs Rum tarafı, uluslararası alanda, Kıbrıs sorununda gelişme yaşanmasını ve şu anda çözüme varılmasını istemediği, ancak Kıbrıslı Türklerin AB aracılığıyla Kıbrıs...

Kıbrıs Rum tarafı, uluslararası alanda, Kıbrıs sorununda gelişme yaşanmasını ve şu anda çözüme varılmasını istemediği, ancak Kıbrıslı Türklerin AB aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti'ne dahil olmasını hedeflediği yönünde bir izlenim yaratmakta. Bu izlenim, bazı faaliyetlerimizden ortaya çıkmakta.
Kıbrıs Rum tarafı, geçtiğimiz yıl aralık ayında yapılan AB zirvesinde,
Kıbrıs sorununun çözümü ile Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin başlamasının bağlantılı kılınmasını istemedi, ancak yeni bir ifadeyle Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesini önerdi.
Papadopulos'un sözcüsü, bu yaz başında BM yetkilisi Prendergast ile görüştü, ancak Annan Planı'ndaki değişikliklerle ilgili somut tezlerimizi değil, genel olarak bazı endişelerimizi ortaya koydu. Şu günlerde, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığı yönünde yayımladığı deklarasyona cevap olarak, Komisyon'un karşı deklarasyonunun görüşülmesi çerçevesinde hükümetimiz, Kıbrıs sorunuyla ilgili herhangi bir ifadenin yer almaması konusunda ısrar ediyor.
Genel olarak içinde bulunduğumuz şu günlerde, Kıbrıs sorunundaki
görüntünün bulanık olduğunu ve bunun bütün sorumluluğunun hükümetimizde olduğunu düşünüyoruz. İçteki ve uluslararası alandaki kamuoyu, yanıtlanması gereken bazı sorular sormakta: Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasını istiyor muyuz? Eğer yanıt evetse, bu konuyla ilgili olarak ne yapıyoruz? Yoksa zaman mı kazanmak istiyoruz? Eğer yanıt evetse, ne umut ediyoruz?
Bizim AB üyesi olduğumuz ve Türkiye'nin Avrupa perspektifini sağlamak için
destek aradığı bir dönemde, neden müzakerelerin derhal başlamasını değil de ilişkilerimizin normalleşmesini istiyoruz?
(Rum gazetesi Politis, 15 Eylül 2005)