Rumların yüzde 72'si müzakerelerden çözüm ummuyor

LEFKOŞA - Güney Kıbrıs’ta 18 yaş ve üzerindeki 623 kişiyle yapılan yapılan ve Fileleftheros gazetesinde yayımlanan anket, Rumların çözümden umutlu olmadığı ve Türklerle eşitliğe olumsuz yaklaştığını ortaya koydu. Rumların yüzde 72’si, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında yürütülen doğrudan müzakereler prosedürüyle çözüme yaklaşılmayacağı görüşünde. Herhangi bir çözümü kabul etmek için Rumlarla Türkler arasında dönüşümlü başkanlığın öngörülmemesi şartını koşan Rumların oranı yüzde 56. Bunların yüzde 36’sı, çözümü kabul etmek için Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının tümünün adadan ayrılmasını da şart koşuyor.
Yaş açısından, yeni nesil ve çok daha üretken yaşlarda olan Rumlar ‘tünelin ucunda ışık görmüyor’. Hristofyas’ın partisi, komünist AKEL’in seçmenleri ikiye bölünmüş durumda: Yüzde 50’si çözüme ulaşılabileceği, yüzde 50’si de ulaşılamayacağı görüşünde. Avrupa Partisi (EURO.KO) seçmenlerinin ezici çoğunluğu, ana muhalefetteki Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) seçmeninin yüzde 76’sı ve Demokratik Parti (DİKO) seçmeninin yüzde 78’inin kanaati, çözüm konusunda tamamen olumsuz.

‘Türkiye kökenliler ne oranda gitsin?’
Yine de ankete göre Rumlarda Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarına yumuşama var. Yüzde 36’sı çözümde Türkiye kökenlilerin belli bir oranının adada kalmasının kaçınılmaz olduğu görüşünde. Yüzde 25’i Türkiye kökenlilerin KKTC’de doğmuş çocuklarına, Türkiye’den gelenlerden daha farklı bakılması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 36’sı çözümün kabulü için Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının tamamının gitmesi gerektiğini savunuyor.
Türkiye’nin AB üyeliğine gelince, Rumların yüzde 78’i Türkiye’ye üyelik değil, imtiyazlı ortaklık verilmesi gerektiği görüşünde. 10 Rum’dan 7’si, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin engellenmesine sıcak bakıyor. ‘Limanlarını Rum uçak ve gemilerine açmazsa, Güney Kıbrıs’ın Türkiye’ye tepkisi ne olmalı’ sorusuna yüzde 71 “Türkiye’nin üyelik süreci engellensin”, yüzde 24 “Üyelik süreci engellenmesin, ama Ankara’nın bu yükümlülüklerini yerine getirmesi beklensin” yanıtını verdi. ‘Rumlar Türkiye’nin üyelik sürecini veto edebilir mi’ sorusuna yüzde 72 oranında ‘Evet’, yüzde 24 oranında ‘Hayır’ çıktı. (aa)