Rus ajanlar Cenevre'de sıkı çalışmış

Rus ajanlar Cenevre'de sıkı çalışmış
Rus ajanlar Cenevre'de sıkı çalışmış

Sarkisyan son beyanlarını Ahmedinecad?la görüştüğü İran ziyaretinde verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

Sarkisyan 'Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin önkoşulları sağlandı' derken, Bakü gergin. Yeni Müsavat, Cenevre'deki ABD destekli Türk-Ermeni görüşmelerinin detaylarını Aliyev'e Rus istihbaratı verdiğini yazdı. Azeri liderin artık Rusya'ya meyledeceği yorumu yapan gazeteye göre, Rusya sinsi planlara engel olacak güçte!

ANKARA - Türkiye’nin Ermenistan ile sınırları açma hamlesi Azerilere toslamış görünürken, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin önkoşullarının sağlanmış gözüktüğünü söyledi. Azerbaycan’ın Yeni Müsavat gazetesi, Rus dış istihbarat servisinin (SVR) Türkiye ile Ermenistan arasındaki iki yıllık gizli görüşmelerin ayrıntıları ile varılan anlaşmanın metnini, buna karşı çıkan Azeri Devlet Başkanı İlham Aliyev’e sunduğunu iddia etti. Gazete, Rusya’nın ABD’nin Türkiye’yi kullanarak yeni Kafkasya planlarını hayata geçirmesine izin vermeyeceğini yazdı. 
Yeni Müsavat, Aliyev’in elinde, Türkiye’nin Ermenistan ile sınırları açmaya hazırlandığına dair SVR’den gelen net bilgiler olduğunu yazdı. Kafkasya ile ilgili süreçleri izleyip gerektiğinde önleyici adımlar atan Rusya’nın iki yıldır Cenevre’de yürüttüğü gizli görüşmelere dair bilgi toplamasına şaşmamak gerektiğini belirten gazete, Türk ve Ermeni üst düzey diplomatları dinleyerek merkeze ileten SVR’nin ilişkilerin normalleşmesine dair anlaşma metnini de tüm ayrıntılarıyla edindiğini kaydetti. 

Fradkov ile Bortnikov...

Türk tarafının son aylara dek Bakü’ye Karabağ çözülmeden sınırların açılmayacağı garantisini verdiği aktarıldı. Ama Moskova topladığı bilgilerle Türkiye’ye karşı dikkatli siyaset yürüten ve baştan beri Türk yetkililere inanmayı tercih eden Aliyev’i çileden çıkarmayı başardı. İki hafta önce SRV Başkanı Mihail Fradkov ile FSB Başkanı Aleksandır Bortnikov’un  Aliyev’e sunduğu dosya, işin rengini değiştirdi. Türkiye’nin Karabağ çözülmeden Ermenistan ile sınırları açma, diplomatik ilişki kurma ve ekonomik ilişkilere hazırlandığını anlayan Azeri lider, derhal 8 Nisan’da Medeniyetler İttifakı Forumu için İstanbul’a gitmekten vazgeçti. Bu arada Türk tarafına gizli görüşmelerin asıl içeriğinin öğrenildiği ve buna ciddi muhalefet edildiği iletildi.
Ermenistan’ın Rusya’nın müttefiki olduğuna dikkat çeken gazete, ‘Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmesine Rusya’nın niye çelme taktığını’ sorup yanıtını verdi: “Sınırların açılmasının ABD liderliğinde gerçekleşmesi katiyen Rusya’nın çıkarına olmazdı. Bu Ermenistan üzerinde Rus etkisini azaltırdı. Ermenistan’ın tüm ekonomisi Rusya’nın elindeyken, sınırların açılmasıyla Ermenistan kendi kendini kalkındıracak, yatırımlarda Türkiye Rusya’yı geçecek. Sınırların açılması Rusya’nın jeostratejik çıkarlarına uymaz.” 

‘Kafkasya’da sinsi planlar’

‘Madem Rusya Erivan’da bu kadar etkili, niye Erivan’ı uyarmak yerine Bakü’yü bilgilendiriyor’ sorusunu da yönelten gazete, “Kremlin’in bir taşla iki kuş vurma, Ankara-Bakü ilişkilerinde sürekli gerilemeye yol açıp Türkiye ile destekleyicisi ABD’nin yeni Kafkasya planlarını bozma, bu arada Azerbaycan’ı da yanına çekme hesabı yaptığını” belirtti. Azerbaycan ile Rusya arasında yeni doğalgaz anlaşmasının zamanlamasının tesadüf olmadığına dikkat çeken gazete, bugün iki günlük ziyaret için Moskova’ya gidecek Aliyev’in Rusya yönüne manevra etmekten başka çaresinin kalmadığını yazdı. Haber “Şüphe yok ki, Moskova işin içindedir ve ondan habersiz Kafkasya’da sinsi planların gerçekleşmesine engel olacak güçtedir” sözleriyle bitti. 
Ermeni Mediamax haber ajansı ise, Sarkisyan’ın İran ziyaretinde Ermeni toplumuna Türkiye ile ilişkilere dair yorumunu şöyle aktardı: “Biz Türkiye ile önşart olmaksızın normal ilişki kurmaya hazırdık, ama şimdiye kadar Türkiye hazır değildi. Artık, iki komşu ülkenin diplomatik ilişkiye dahi sahip olamadığı bu kabul edilemez durumdan kurtulmak için önkoşullar sağlanmış gibi görünüyor.” 

‘1915 tavrı değişmedi’

Son dönemde medyada Ermeni-Türk ilişkilerine dair bazı varsayım, tahmin ve iyi niyetlerin gerçek gibi sunulduğunu söyleyen Ermeni lider, ilişkilerini normalleştirmelerinin 1915 olaylarına dair iddialarında değişiklik gibi yorumlanmamasını da istedi.  Öte yandan Avusturya’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısına katılmak için 20 kişilik heyetle Ermenistan’ın başkenti Erivan’a geçti. (Dış Haberler)