Rus denizaltılarına Titanic filminden parça

Rusya'nın 2 Ağustos'ta Kuzey Kutbu noktasından okyanusun dibine indirdiği Mir 1 ve Mir 2 adlı iki mini denizaltının görüntülerini yayımlayan Rus devlet televizyonu Rossiya'nın tüm dünyayı aldattığı ortaya çıktı.

MOSKOVA - Rusya'nın 2 Ağustos'ta Kuzey Kutbu noktasından okyanusun dibine indirdiği Mir 1 ve Mir 2 adlı iki mini denizaltının görüntülerini yayımlayan Rus devlet televizyonu Rossiya'nın tüm dünyayı aldattığı ortaya çıktı. Uluslararası medyanın da kullandığı dalış görüntülerinde Rus kanalı daha havalı olsun diye araya ünlü Titanic filminden 'parçalar' eklemiş.
Rusya'nın Ay'a ayak basmayla eş tuttuğu Arktik Okyanusu'nun 4 bin 150 km derinliğindeki yatağına Rus bayrağının dikildiği keşif yolculuğuna gölge düşüren 'aşırma'yı Finli bir çocuk ortaya çıkardı. 13 yaşındaki Waltteri Seretin, keşfini "Rus görüntüsünü izlerken görüntüler bana aşina geldi. Hemen Titanic'in DVD'sini çıkarıp karşılaştırdım. Filmin başında mini denizaltının gemiye yaklaştığı anki görüntülerle aynıydı" diye anlattı. Zira her iki olayda kullanılan denizaltılar aynı.
Rusların Arktik'e indirdikleri Fin yapımı Mir-1 ve Mir-2, Kate Winslet ve Leonardo DeCaprio'nun başrol oynadığı 1997 yapımı filmde de kullanılmıştı. Rossiya ise keşfin gerçek görüntüleri arasına film karelerini ekleyerek değişik hava kattığı sahneyi 'Kuzey Arktik Okyanusu' başlığıyla vermişti.
Bu arada dalışla ilgili başka bir ayrıntı ortaya çıktı: Kaşifler dibe sadece Rus bayrağı değil Rusya ile diplomatik kriz yaşayan Gürcistan'dan kopan Abhazya'nın bayrağını da dikmiş. Ekibin başkanı milletvekili Artur Çilingarov, "Abhaz temsilci Dmitri Purim de ekibin üyesiydi. O da cumhuriyetin bayrağını dikti" dedi.