Rus kabinesinde İran vurulacak kaygısı

ABD'nin İran'a saldırı için gerekçe aradığı söylentisinin alıp yürüdüğü, en son Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin 'Tüm seçenekler açık' dediği sırada, Irak'taki ABD ordusu, İran menşeili silah bulduğunu öne sürdü. Rusya ise savaş kaygısı içinde.

BAĞDAT/MOSKOVA - ABD'nin İran'a saldırı için gerekçe aradığı söylentisinin alıp yürüdüğü, en son Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin 'Tüm seçenekler açık' dediği sırada, Irak'taki ABD ordusu, İran menşeili silah bulduğunu öne sürdü. Rusya ise savaş kaygısı içinde.
BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle Almanya, İran'a yeni yaptırımları görüşmek üzere dün Londra'da toplanırken, Moskova'da televizyondan yayımlanan kabine toplantısında alenen İran'a saldırı olasılığı konuşuldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "İran'a muhtemel saldırıyla ilgili tahmin ve varsayımlar giderek artıyor, bu da bizi endişelendiriyor. Cheney'nin son açıklaması böyle bir varsayıma yol açtı" dedi. Putin ise "BM Güvenlik Konseyi yaptırımları olmadan ne tür saldırılardan bahsediyoruz" diye sorunca Lavrov, "Bu konuyu tartışan hiçkimse yaptırımlara gönderme yapmıyor. Rusya müzakereyle çözüm için elinden gelen herşeyi yapacak" yanıtını verdi.
ABD'nin 13 Şubat'ta Irak'ta bulunan 'zırh delici patlayıcıların' İran liderliğinin emriyle sokulduğu iddiası uluslararısı şüpheyle karşılanmışken, dün ordu sözcüsü Jeremy Siegrist, cumartesi Bağdat'ın 25 km. kuzeyinde Şii köyü Cedide'de 150 zırh delici patlayıcı (EFP) yapmaya yetecek malzeme, 19 havan topu, 13 120 mm.'lik roket ve üç paket C4 patlayıcı bulduklarını açıkladı. Sözcü, silahlarda İran yapımı olduğuna dair işaretler bulunsa da "Sevkıyatın doğrudan İran hükümetiyle bağlı olduğunu düşünmek mümkün değil" diye ekledi.
Amerikan müttefiki Azerilerle de gerilim
Öte yandan İran ile ABD müttefiki Azerbaycan arasına kara kedi giriyor. Bakü, 22 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a eşlik eden 6-7 helikopterin sınır ihlalleri nedeniyle nota verdi. (ap, afp)