Rus liderler fakir gözüküyor

MOSKOVA - Rusya’da yolsuzlukla mücadele kampanyası başlatan Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, gelecek yıldan itibaren bürokratların birlikte gelirleriyle mal varlıklarını açıklamaları yönünde yayımladığı kararnameyi bu yıldan bizzat uyguladı. Başbakan Vladimir Putin de Medvedev’in izinden giderek hemen gelirlerini açıkladı. Putin’in Rus sistemine göre kendisinin patronu konumunaki Medvedev’den yüzde 11 daha fazla kazanması dikkati çekti.
Yolsuzlukla mücadele adına mal varlığını açıklayan ilk Rus lider olan Medvedev, Kremlin’in internet sitesinde yıllık gelirinin 124 bin dolar olduğunu beyan etti. Meslekten avukat devlet başkanı, eşiyle ortak sahip oldukları 368 metrekarelik bir dairenin yanı sıra Moskova yakınlarında 4700 metrekarelik bir arsa, eşinin adına Golf VW bir otomobil ile iki otomobil park yerinin olduğunu, bankalarda toplam 85 bin dolar nakit paralarının bulunduğunu bildirdi. 

Putin’de Sovyet yapımı iki otomobil

Ardından Putin, 140 bin dolar geliri ve KGB’den emekli olması nedeniyle de yıllık 3 bin 48 dolar emekli gelirinin olduğunu beyan etti. Başbakan, kendisine ait 77 metrekarelik bir daire, Moskova yakınlarında 1500 metrekarelik bir arsa, bir otomobil park yeri, 1960 ve 1965 model Sovyet yapımı iki otomobili olduğunu bildirdi. Eşi Ludmila’nın geliri ve mal varlığının olmadığı kaydedildi. Rus liderlerin gelirleri sıradan vatandaşın gelirinin 18 katı olsa da, diğer dünya liderleriyle kıyasla mütevazı kalıyor. ABD Başkanı’nın yıllık maaşı 400 bin dolar. (Dış Haberler)