Rus misillemesinin hedefi Brown oldu

Londra'nın eski KGB casusu Aleksander Litvinenko cinayeti zanlısının iade talebi reddedilince dört Rus diplomatı sınır dışı etmesiyle patlayan diplomatik savaş AB ve ABD'yi de içine alırken, Moskova beklenen misillemesini yaptı.

MOSKOVA - Londra'nın eski KGB casusu Aleksander Litvinenko cinayeti zanlısının iade talebi reddedilince dört Rus diplomatı sınır dışı etmesiyle patlayan diplomatik savaş AB ve ABD'yi de içine alırken, Moskova beklenen misillemesini yaptı. Rusya, dört Britanyalı diplomatı istenmeyen adam ilan etti, Britanyalı yetkililere vize yasağı getirdi ve terörle mücadelede işbirliğini askıya aldı.
Kararlar dün Dışişleri'ne çağrılan Britanya Büyükelçisi Anthony Brenton'a iletildikten sonra Bakanlık sözcüsü Mikhail Kaminin tarafından açıklandı. Kaminin, 'hedefli, dengeli ve minimum düzeyde karşılığın verildiğini' belirterek, "Dört Britanyalı diplomat 10 gün içinde Rusya'yı terk edecek. Rus yetkililer Britanya vizesi talep etmeyecek ve hükümet yetkililerinin vize başvuruları dikkate alınmayacak. Bundan turist ve işadamları etkilenmeyecek. Britanya, terörle işbirliğini imkânsız kıldı" dedi. Rusya'nın misillemeye zorlandığını belirtip, "Britanya kasten ilişkileri bozma yolunu seçti" vurgusu yapan Kalminin, Litvinenko cinayeti zanlısı eski KGB ajanı Andrey Lugovoy'un iadesine Rus anayasasının izin vermediğini anımsatarak Londra'yı yeniden sağduyuya davet etti.
AB ve ABD de müdahil
Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband misillemeyi "Tümüyle adaletsiz" diyerek kınarken, Rusya'nın iade için işbirliği yapmayarak hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Önceki gün Britanya'nın iki Rus savaş uçağını hava sahasından püskürttüğü ve Londra'da sığınmacı Rus oligark Boris Berezovski'ye suikastın engellendiği haberleriyle katmerlenen krizde AB ve ABD de Britanya'dan yana ağırlığını koydu. AB, Moskova'yı Lugovoy'un iadesinde işbirliğine çağırırken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice dün tartışmalara "Rusya iade için tam işbirliği yapmalı" diyerek katıldı.
Moskova, yıllardır 21 iade dosyasına yanıt vermeyen Britanya hükümetini çifte standart uygulamakla suçlarken Brüksel'deki Rus temsilci Vladimir Çizhov, AB'nin çağrısına "Nahoş bir sürpriz. Bu elbette ilişkileri etkileyecek" yanıtı verdi. (Dış Haberler)